Artykuł sponsorowany Utylizacja odpadów zielonych, czyli inne oblicze recyklingu

Utylizacja odpadów zielonych, czyli inne oblicze recyklingu

Segregacja śmieci i szeroko pojęty recykling kojarzy nam się przede wszystkim z podziałem oraz utylizowaniem odpadów takich jak szkło, papier, plastik oraz metal. Niemniej jednak warto pamiętać, że poza tymi najpopularniejszymi produktami ubocznymi ludzkiej egzystencji, dodatkowo w części naszych gospodarstw domowych wytwarzane są także spore ilości odpadów zielonych, w przypadku których niezbędne jest również zastosowanie odpowiedniego recyklingu.      

Czym są odpady zielone

Odpady zielone, zgodnie z zapisami obowiązujących przepisów i ustaw, są to komunalne odpady biodegradowalne (nie z rolnictwa) stanowiące części roślin pochodzących z pielęgnacji terenów zielonych, ogrodów, parków i cmentarzy, a także z targowisk, z wyłączeniem odpadów z czyszczenia ulic i placów. Wynika z tego, że w ich skład wchodzą obcięte gałęzie, karpiny, kora drzew, skoszone trawy, kwiaty lub chwasty, bądź też przycięte krzewy. Warto jednak pamiętać, że do tej kategorii nie zaliczmy odpadów typowo kuchennych, takich jak na przykład resztki żywności, fusy, skorupki itp. Dodatkowo  w specjalnych pojemnikach lub workach na tego typu śmieci nie powinna znaleźć się darń ani ziemia. Pamiętajmy przy tym, że w przypadku potrzeby utylizacji gałęzi lub korzeni o większych gabarytach doskonałym rozwiązaniem, przyspieszającym zdecydowanie proces recyklingu odpadów zielonych, jest skorzystanie z usług firm takich jak Incom Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Robert Struniawski, oferujących wynajem maszyn rozdrabniających.  Odpady zielone to produkt, którego największe ilości powstają w okresie od wczesnej wiosny do późnej jesieni, zaś ich zagospodarowanie jest bardzo ważne pod względem ekologicznym oraz ekonomicznym.

Jak utylizować odpady zielone

Podstawowym oraz kluczowym elementem prawidłowego postępowania z odpadami zielonymi jest ich odpowiednia segregacja oraz selektywna zbiórka. Należy przy tym pamiętać, że śmieci te nie mogą trafić do zwykłych śmietników, zaś sama utylizacja odpadów zielonych może byś przeprowadzona na trzy sposoby:

  • odpady zielone można samodzielnie dostarczyć do lokalnych Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, które zlokalizowane są na terenie każdej gminy,
  • w związku z tym, że wiele gmin organizuje odbiory tego typu śmieci są one gromadzone przez mieszkańców w specjalnych brązowych workach, zaś ich wywozem i utylizacją zajmują się wyspecjalizowane firmy, które odbierają je bezpośrednio od klienta,
  • kompostowanie – dzięki któremu możliwe jest uzyskanie wysokiej jakości nawozu organicznego. Wynika to z faktu, że skoszona trawa czy zwiędnięte kwiaty lub odpowiednio rozdrobnione gałęzie ulegają rozkładowi tlenowemu, przy udziale mikroorganizmów, tworząc kompost. Wykorzystywany jest on do użyźniania gruntu i w przeciwieństwie do obornika, nie zagraża przenawożeniem, a jednocześnie dostarcza glebie potrzebne minerały, w tym przede wszystkim próchnicę.
Odpady zielone to specyficzna grupa śmieci, które wbrew opinii niektórych również wymagają odpowiednich działań związanych z segregacją i recyklingiem oraz specjalnej formy składowania. Warto o tym pamiętać, gdyż odpowiednia gospodarka odpadami zielonymi to korzyści zarówno dla środowiska naturalnego jaki i najbliższego naszego otoczenia.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas