Artykuł sponsorowany Rodzaje metali kolorowych

Rodzaje metali kolorowych

“Metale kolorowe” to potoczna nazwa metali nieżelaznych. Chociaż ta druga nazwa jest częściej (lub nawet wyłącznie) używana w opracowaniach chemików, to ta druga przyjęła się powszechnie. Dlatego w tym artykule będziemy używać głównie jej. Jednak warto też zapamiętać nazwę “metale nieżelazne” gdyż wskazuje ona na główną cechę wyróżniającą tą grupę metali na tle innych.

Metale kolorowe – czym się charakteryzują?

Metale kolorowe to wszystkie metale poza żelazem i stopy metali, które nie zawierają domieszki żelaza. Metale te mają różnorodne zastosowania i są powszechnie wykorzystywane w przemyśle, budownictwie, technice. 

Metale kolorowe i ich stopy nadają się do recyklingu i w znacznej większości mogą być przetwarzane bez strat dla ich jakości. Pod kątem ekologicznym najbardziej opłacalne jest odzyskiwanie aluminium, gdyż jego wytwarzanie pochłania wiele zasobów. Recykling aluminium pochłania 95% mniej energii niż pozyskiwanie tego surowca z puszek. W ten sposób śmieci przyniesione na skup puszek mogą stać się na przykład częścią kadłuba samolotu. Zapotrzebowanie na surowce wtórne metaliczne jest duże, dlatego nie dziwi popularność skupów złomu. Jednym z nich jest skup złomu Remet ze Szczecina.

Metale kolorowe - jakie są ich rodzaje?

Wszystkie metale kolorowe są dobrymi przewodnikami cieplnymi i odznaczają się charakterystycznym połyskiem. Są odporne na korozje i dosyć plastyczne. Należą do najlepiej płatnych surowców na skupach. Wśród powszechnie używanych metali kolorowych i ich stopów wymienić można: miedź, mosiądz, ołów, cynę, brąz, aluminium i jego stopy.

Dzielimy je na metale lekkie i ciężkie. Lekkie dzielimy na łatwo topliwe i trudno topliwe. Ciężkie dzielimy z kolei na łatwo topliwe, trudno topliwe i bardzo trudno topliwe. 

Do metali lekkich łatwo topliwych należy m.in. wspomniane już aluminium, które można oddać na skup puszek. Metalem ciężkim łatwo topliwym jest na przykład ołów występujący między innymi w akumulatorach. Kolejnym metalem jest miedź (metal ciężki trudno topliwy), którą zwykle skupuje się w postaci kabli miedzianych. Powstają z niej także m.in. rury czy blachy. Warto dodać, że do metali kolorowych zaliczamy także złoto czy srebro (ciężkie trudno topliwe), jednak skupem złomu złotego lub srebrnego zajmują się zazwyczaj jubilerzy.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas