Artykuł sponsorowany Funkcja sterowników PLC w przemyśle?

Funkcja sterowników PLC w przemyśle?

Przemysł rozwija się bardzo szybko. Nieustannie wprowadzane są nowe rozwiązania, które mają usprawnić proces wytwarzania. Jednakże niektóre systemy znane od wielu lat nadal doskonale się sprawdzają. Są to przede wszystkim sterowniki PLC, które są niezawodne. Wskazana technologia wprowadzona była w latach 70. XX wieku. Był to wówczas wielki przełom w przemyśle. I tak przetrwały do dzisiaj. Warto dowiedzieć się na ich temat więcej.

Kilka słów o sterownikach PLC

Sterowniki PLC to niewielkie procesory, które pozwalają na sterowanie i programowanie danych urządzenia. Wskazane komponenty mają zastosowanie w różnych procesach. Do właściwego działania systemu niezbędne jest odpowiednie oprogramowanie przygotowane przez doświadczonych programistów.

Jakie jest działanie sterowników PLC?

Sterowniki PLC wykonują swoje zadania powoli, etapami. Zasadnicze znaczenie ma kolejność instrukcji w programie. Na początku dochodzi do odczytu informacji, które wychodzą ze sterownika. Odczytane dane przekształcane są na wykonanie programu. Właściwie przetworzone wytyczne wysyłane są do maszyny podrzędnej, której zadaniem jest realizacja instrukcji. Taki proces odbywa się nieustannie. Gdy dojdzie do pewnych nieprawidłowości, wykonanie zadania może być zawieszone. W takiej sytuacji praca całego sprzętu będzie zatrzymana.

W jakich gałęziach przemysłu wykorzystuje się te mikroprocesory?

Sterowniki PLC mają zastosowanie praktycznie w każdej dziedzinie przemysłu. Prezentowane mikroprocesory używane są w przemyśle chemicznym, mechanicznym, energetyce, transporcie i wielu innych – informuje specjalista reprezentujący przedsiębiorstwo DKM Polska Kamila Szawicz-Woźniak

Dlaczego sterowniki PLC nadal stosowane są w procesach przemysłowych?

Wskazane komponenty wykorzystuje się także ze względów bezpieczeństwa. W tym przypadku nie trzeba obawiać się wirusów czy też ataków hakerskich. Zasadnicze znaczenie mają również języki programowania. Tworzy się je w środowisku C++ i C. Każdy programista znający dobrze te języki przygotuje dobre oprogramowanie. Nie bez znaczenia są także względy ekonomiczne. Taka opcja jest dużo tańsza od innych dostępnych na rynku.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas