Materiał Partnera Etapy malowania proszkowego metali

Etapy malowania proszkowego metali

Malowanie proszkowe to popularna technologia nakładania specjalnej farby proszkowej na różne powierzchnie. Przeważnie są to metale, przy których pokrywaniu naelektryzowane cząsteczki farby osadzają się na konstrukcjach przewodzących. Dzięki temu warstwa utworzonej powłoki silnie utrzymuje się na powierzchni, wytrzymując promieniowanie UV, mrozy, wilgoć i wodę czy wysokie siły tarcia. Wszystko to dzięki siłom elektrostatycznym. Prócz technologii malowania proszkowego elektrostatycznego, wyróżnić można też metodę elektrokinetyczną.

Dwie metody malowania proszkowego

Malowanie proszkowe odbywa się w jednej w dwóch dostępnych technologii: elektrostatycznej oraz elektrokinetycznej. Pierwsza z nich polega na elektryzacji drobinek farby za pomocą specjalnych urządzeń wykorzystujących napięcie elektryczne. To właśnie ono sprawia, iż cząsteczki farby uzyskują ładunek ujemny i w chwili natrysku są niemalże przyciągane do konstrukcji przewodzącego metalu. Ten musi posiadać za sprawą uziemienia ładunek dodatni. Druga technologia – elektrokinetyczna – nie wykorzystuje elektryczności do odpowiedniego naładowania cząstek. Ujemny ładunek osiągany jest bowiem dzięki sprężonemu powietrzu, które wprawia drobinki farby w ruch energii kinetycznej. To w ten sposób cząsteczki stają się jonami ujemnymi, pozwalającymi na silne przyleganie do powierzchni stalowych czy aluminiowych. Która technologia jest zaś bardziej polecana?

Zarówno malowanie proszkowe elektrostatyczne, jak i elektrokinetyczne mają swoje zalety. Pierwsza metoda idealna jest do pokrywania farbami przedmiotów o niewielkich rozmiarach oraz o nieskomplikowanych kształtach. Aplikowanie farb nie wymaga obracania przedmiotu – barwiąca naładowana ujemnie mgiełka sama otacza przedmiot w różnych kierunkach. Ogranicza to czas pokrycia przedmiotu farbą i poziom jej zużycia. Malowanie elektrokinetyczne świetnie sprawdza się zaś przy tworzeniu powłok skomplikowanych przedmiotów. Wtedy istotne jest obracanie danej konstrukcji. Komu warto zlecać zaś malowanie proszkowe?

Nowoczesnymi liniami do malowania proszkowego wyróżnia się firma METALWORK, która obsługuje zarówno warsztaty samochodowe, pracownie metaloplastyczne, producentów przemysłowych, jak i klientów indywidualnych. Malowanie proszkowe dobrze sprawdza się np. przy odnawianiu felg czy ogrodzeń.

Proces malowania proszkowego

Proces malowania proszkowego odbywa się w specjalnych komorach, które umożliwiają odzysk niezużytych drobinek farby. W zależności od dobranej metody obróbka musi odbywać się przy jednoczesnym obracaniu konstrukcji malowanej lub bez niego. W pierwszym przypadku komory wyposażone są w specjalistyczne manipulatory, które ułatwiają cały proces malowania. Najlepsze zakłady wykorzystują również sprzęty malarskie oraz komory z licznymi czujnikami, co pozwala precyzyjnie kontrolować przebieg całego procesu.

Rozpoczyna się on zawsze od przygotowania powierzchni do malowania. Musi być ona oczyszczona oraz odtłuszczona, co odbywa się dzięki obróbce piaskowaniem. Niekiedy ważne jest też zastosowanie specjalnych zabiegów oczyszczania chemicznego metali (alkaliczne środki myjące). Prócz tego przygotowanie powierzchni może polegać na nałożeniu na stal czy aluminium specjalnych powłok konwersyjnych. Przede wszystkim odbywa się to metodą fosforowania lub cynkowania. Potrzebne jest to np. przy stalach czarny po to, by uzyskać lepszy efekt pokrycia powierzchni metali farbami proszkowymi. Czy to jednak koniec procesu przygotowania do malowania? Istotne jest też płukanie metalu wodą zwykłą i demineralizowaną, a także jego suszenie. Wykonawca musi także dobrać odpowiednie parametry natrysku oraz sam rodzaj farby.

Kolejne etapy pracy dotyczą właściwego malowania, co możliwe jest dzięki kabinom z systemami zasilania oraz z systemami napylającymi i kontrolnymi. Podzespół zasilający odpowiada za transport farby poprzez przewody pneumatyczne i zazwyczaj umożliwia ważną fluidyzację farby. Urządzeniem aplikacyjnym jest zaś standardowy pistolet natryskowy ręczny lub automatyczny, którym kieruje się przepływ naelektryzowanych cząstek farby. Po dokładnym pokryciu metalu cały proces musi zostać wykończony polimeryzacją powłoki. Utwardzanie odbywa się w specjalnych piecach konwekcyjnych w 180-220 stopniach Celsjusza. Po ostygnięciu nie trzeba najczęściej dodatkowo wykańczać przedmiotu. Niekiedy wymaga się drobnego szlifowania lub zabezpieczania produktu kolejnymi powłokami. 

Opracowanie:

Metalwork Radosław Kołton

Kraków , Drożdżowa 5

  • tel. 505 339 131

Podziel się