Artykuł sponsorowany Elektrodrążenie CNC – obróbka elektroerozyjna okiem eksperta z Dameks

Elektrodrążenie CNC – obróbka elektroerozyjna okiem eksperta z Dameks

Elektrodrążenie CNC to metoda elektroerozyjnej obróbki skrawaniem pozwalająca nadać szczególnie skomplikowane kształty częściom przemysłowym. Specjalista z firmy Dameks wskazuje, że klasyczna obróbka metali może okazać się niewystarczająca w przypadku materiałów trudnoskrawalnych, stąd też popularność procesu EDM. Zastosowanie elektrodrążenia – drutowego lub wgłębnego – pozwala zachować najwyższą precyzję wykonania detali. 

Proces elektrodrążenia CNC – charakterystyka i przebieg

Obróbka ubytkowa z wykorzystaniem proces elektrodrążenia opiera się na zainicjowaniu reakcji między obrabianym materiałem a narzędziem. Działanie elektrodrążarek wgłębnych i drutowych opiera się na tej samej zasadzie. Iskra elektryczna, powstała między przedmiotem a naładowaną elektrodą, wykorzystuje płyn dielektryczny do kontroli przepływu prądu.

Obrabiarka CNC zbliża do siebie dwie elektrody, aby zjonizować szczelinę i przegrzać powierzchnie przedmiotu i elektrody. Po uzyskaniu wymaganej temperatury dochodzi do rozładowania i odparowania materiału. Odparowane cząstki są przechwycane przez płyn dielektryczny. Cały proces realizowany jest w wielu zgrubnych cyklach.

– wyjaśnia pracownik firmy Dameks.

Elektrodrążenie CNC – przemysłowe zastosowania

Proces elektrodrążenia CNC daje znacznie większe możliwości niż obróbka „trudnych” elementów. Jak wskazuje specjalista z przedsiębiorstwa Dameks, obróbka ubytkowa znajduje zastosowanie przy regeneracji narzędzi oraz tworzeniu form wtryskowych czy matryc. Warto przy tym zaznaczyć, że obróbka elektroerozyjna pozwala na precyzyjne cięcie elementów wykonanych z takich materiałów jak węglik spiekany czy diament polikrystaliczne. Co za tym idzie, elektrodrążenie jest często wykorzystywane w przemyśle ciężkim, branży motoryzacyjnej, energetyce czy sektorze medycznym. Jedyną wadą tej metody jest stopień skomplikowania, dlatego w przypadku mniej złożonych części lepiej sprawdzą się klasyczne metody obróbki skrawaniem.

Opracowanie:

Dameks

Gdańsk , Miszewskiego 12 lok. 13

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas