Artykuł sponsorowany Dlaczego windy są bezpieczne? - wyjaśnia Dźwigaz sp. z o.o.

Dlaczego windy są bezpieczne? - wyjaśnia Dźwigaz sp. z o.o.

Dźwigi osobowe ze względu na wymogi prawne są coraz częściej montowane w blokach mieszkalnych oraz budynkach użyteczności publicznej. Przemieszczanie się między kondygnacjami jest nie tylko wygodne, ale i bezpieczne. W Polsce każdego dnia miliony ludzi korzysta z wind, więc ich bezawaryjność jest kluczowa. Czy rzeczywiście tak jest? Sprawdzamy to opierając się na doświadczeniach firmy Dźwigaz sp. z o.o., która zajmuje się konserwacją urządzeń dźwigowych.

Coraz bezpieczniejsze konstrukcje

Odpowiednia konstrukcja współczesnych wind w dużym stopniu ogranicza ryzyko ich awarii. Najważniejszymi elementami systemów zwiększających bezpieczeństwo użytkowników są:

  • napęd z hamulcem szczękowym silnika (pozwala zatrzymać windę i utrzymać ją w miejscu),
  • ogranicznik prędkości (aktywuje się, gdy przekroczona zostanie dopuszczalna prędkość poruszania się kabiny),
  • chwytacze (zatrzymują windę lub przeciwwagę przy zbyt dużej prędkości, lub w razie zerwania cięgna nośnego),
  • zderzaki (unieruchamiają opadającą kabinę lub przeciwwagę na końcu toru ich jazdy).

Istnieje też wiele dodatkowych zabezpieczeń, takich jak blokada przeładowanej kabiny, czy brak możliwości jechania przy niedomkniętych drzwiach.

Przepisy zwiększające bezpieczeństwo

Jednym z powodów zainstalowania w windach tak wielu systemów bezpieczeństwa jest zobowiązanie Polski do przestrzegania wymogów zawartych w tzw. Dyrektywie dźwigowej. Jest to zbiór przepisów UE, które muszą być spełnione w trakcie instalowania i wprowadzania do obrotu urządzeń dźwigowych. Dyrektywa definiuje też podstawowe wymagania w zakresie stosowania urządzeń oraz bezpieczeństwa ich użytkowania i konserwacji. W budynkach mogą być więc zainstalowane wyłącznie windy z certyfikatem bezpieczeństwa.

Z kolei krajowe przepisy określają kwestie związane z konserwacją wind. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 października 2003 r. każdy dźwig przynajmniej raz w miesiącu, musi być poddawany przeglądom technicznym. Ponadto corocznie wykonywane są przeglądy Urzędu Dozoru Technicznego. Jednostka ta decyduje o tym, czy dany dźwig może zostać dopuszczony do użytkowania.

Na czym polega konserwacja windy

Jak podkreśla specjalista serwisujący windy z firmy Dźwigaz sp. z o.o.:

Okresowe serwisowanie urządzeń dźwigowych polega na sprawdzaniu poprawności pracy ich poszczególnych elementów. Częsta konserwacja wind (co 30 dni) pozwala na szybkie wyeliminowanie wszelkie nieprawidłowości w ich funkcjonowaniu, jeszcze przed wystąpieniem jakiejkolwiek awarii. Zużyte elementy są niezwłocznie wymieniane na nowe, co pozwala na zwiększenie bezpieczeństwa codziennego użytkowania windy oraz zmniejszenie ryzyka jej awarii w przyszłości.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas