Artykuł sponsorowany Zastosowanie sprzętu dźwigowego w pracach budowlanych

Zastosowanie sprzętu dźwigowego w pracach budowlanych

Istnieje wiele prac, których wykonanie bez pomocy specjalistycznych urządzeń i maszyn byłoby niezwykle trudne, a nawet niemożliwe. Do takich właśnie prac można zaliczyć zdecydowaną większość z branży budowlanej, gdzie zastosowanie sprzętu ciężkiego pozwala znacznie usprawnić i przyspieszyć proces budowlany. Jakie prace budowlane można wykonywać z pomocą dźwigów? Jakie korzyści gwarantuje takie rozwiązanie? Wyjaśniamy.

Urządzenia dźwigowe – charakterystyka

Dźwigi to specjalistyczne urządzenia umożliwiające podnoszenie i transportowanie różnego rodzaju ładunków, także tych wielkogabarytowych. Urządzenia potocznie nazywane windami można podzielić, biorąc pod uwagę ich zastosowanie oraz budowę. Wyróżnia się m.in. dźwigi samojezdne, dźwigi HDS, dźwigi budowlane, dźwigi przeładunkowe, dźwigi koszowe i wiele innych. Natomiast różnią się one:

  • podwoziem pojazdu, 
  • zastosowanym napędem, 
  • typem podnośnika, 
  • zasięgiem podnoszenia,
  • maksymalnym udźwigiem.

Do czego wykorzystuje się dźwigi na budowie?

Dostępność wielu rodzajów dźwigów, które różnią się parametrami, sprawia, że ich zastosowanie jest niezwykle szerokie, a dopasowanie typu dźwigu do konkretnej pracy nie stanowi problemu. Jeśli chodzi o wykorzystanie dźwigów na placu budowy, tak naprawdę ich pomoc będzie nieceniona od samego początku, aż do końca realizacji inwestycji. Wiele firm świadczących usługi dźwigowe, jak na przykład firma Piotra Rybackiego działająca na terenie Olsztyna i okolic, oferuje wznoszenie konstrukcji betonowych, żelbetowych, a także drewnianych. Z pomocą dźwigów oraz doświadczonych operatorów możliwe jest szybkie i precyzyjne pozycjonowanie wszelkich elementów konstrukcyjnych. Oprócz tego dźwigi wykorzystywane są podczas: montażu stolarki okiennej i innych elementów szklanych, wykonania więźby dachowej czy montażu kominów. Używane są również do prac instalatorskich (np. budowa sieci kanalizacyjnych) oraz do prac porządkowych i remontowych elewacji bądź dachu.

Zalety wykorzystania dźwigów na placu budowy

Branża budowlana to jedna z tych dziedzin, gdzie do wykonania pewnych prac siła ludzkich rąk nie wystarczy, nawet jeśli jest to wielu pracowników. Przenoszenie dużych i ciężkich elementów betonowych lub żelbetowych, a następnie ich ustawianie to zadanie niemożliwe do wykonania bez użycia sprzętu ciężkiego. Z pomocą dźwigów wykonanie takich prac jest nie tylko łatwe, ale też dużo szybsze. Dzięki temu realizacja inwestycji zostanie ukończona zgodnie z planowanym terminem. Istotną zaletą dźwigów samojezdnych jest to, że są one mobilne. Można więc bez problemu wykorzystywać je do rozmaitych prac w różnych miejscach. Takie rozwiązanie jest też znacznie wygodniejsze niż wykorzystywanie rusztowań.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas