Materiał Partnera Dlaczego warto ogrzewać dom pelletem?

Dlaczego warto ogrzewać dom pelletem?

Ogrzewanie na pellet z roku na rok staje się coraz popularniejsze. Decydują się na nie zwłaszcza młode osoby, którym zależy na rozwiązaniu nie tylko wyjątkowo tanim, ale również ekologicznym. Kotły na pellet doskonale sprawdzą się również w przypadku ogrzewania podłogowego. Jakie są największe zalety ogrzewania domu pelletem i czy faktycznie opłaca się zdecydować na tego typu instalację?

Czym jest pellet?

Jeszcze do niedawna kotły na pellet nie były tak popularne w Polsce i niewiele osób wiedziało, czym tak naprawdę jest ten materiał. Pellet to paliwo uzyskiwane po zgranulowaniu biomasy – odpadów drzewnych, najczęściej pochodzących z tartaków oraz zakładów produkcyjnych wykorzystujących drewno. Produkcja pelletu jest wspierana przez ekologów, gdyż pozwala na wykorzystanie odpadów, które wcześniej trafiały do utylizacji. Produkcją pelletu zajmuje się między innymi skup odpadów drzewnych Emilia, którego siedziba znajduje się w miejscowości Stary Janków na terenie województwa mazowieckiego. Pellet znalazł swoje zastosowanie nie tylko jako wydajne paliwo, ale również w chowie zwierząt. Czysty materiał doskonale sprawdza się jako ściółka oraz substytut żwirku dla kotów, królików i gryzoni.

Zalety ogrzewania na pellet

Popularność pieców na pellet wynika przede wszystkim z ich licznych zalet. Wśród najważniejszych można wymienić:

  • Ekologię – pellet jest ekologiczny nie tylko ze względu na wykorzystanie odpadów do jego produkcji. Podczas jego spalania nie wydziela się dużo dymu i niebezpiecznych gazów cieplarnianych, co ma miejsce w przypadku innych paliw stałych np. węgla kamiennego lub brunatnego.
  • Wydajność – granulat pomimo tego, że dobrze się pali, nie ulega spaleniu zbyt szybko. Dzięki temu starcza na długo i nie trzeba go często uzupełniać.
  • Bezobsługowość – pomimo tego, że kotły wykorzystują paliwa stałe, są one niemal tak samo bezobsługowej, jak piece na gaz lub olej. Jedynym zadaniem jest regularne uzupełnianie pelletu oraz opróżnianie zbiornika na popiół. Warto zaopatrzyć się w duży zasobnik, dzięki któremu nie trzeba będzie często dosypywać paliwa. Piec sam się rozpala i wygasa, kiedy temperatura w domu będzie optymalna.
  • Ekonomię – pomimo tego, że piec na pellet jest niemal bezobsługowy, generuje o wiele mniej kosztów niż ogrzewanie gazowe.

Jest to połączenie ekologii, wygody i ekonomii. Te trzy zalety są w dzisiejszych czasach priorytetowe. Właściciele domów jednorodzinnych szukają rozwiązania przyjaznego dla środowiska, a jednocześnie niedrogiego.

Pellet a ogrzewanie podłogowe

Warto wspomnieć, że ogrzewanie na pellet doskonale sprawdza się nie tylko w przypadku klasycznych kaloryferów, ale również ogrzewania podłogowego. Jest ono coraz częściej stosowane w nowoczesnym budownictwie. Kaloryfery niepotrzebnie zajmują miejsce i są nieekonomiczne. Dzięki ogrzewaniu podłogowemu można o wiele szybciej ogrzać dom, co wiąże się z mniejszym zużyciem paliwa. Podłoga może być wykonana z płytek ceramicznych, które długo utrzymują ciepło i są łatwe w sprzątaniu. Dobrej jakości pellet w połączeniu z solidną instalacją to najprostsza droga to wyjątkowo taniego ogrzewania domu jednorodzinnego.

Tani pellet – na co uważać?

Osoby, które zdecydowały się na kocioł pelletowy muszą jednak zachować czujność, gdyż nie każde paliwo będzie bezpieczne dla środowiska. Na rynku można znaleźć wiele granulatów, które są dodatkowo wzbogacane różnymi substancjami chemicznymi. Może i będą one bardziej kaloryczne i dobrze się palą, ale z pewnością nie są bezpieczne dla środowiska oraz instalacji. Podczas spalania substancji chemicznych, w instalacji może osadzać się lepka smoła, która z czasem jest przyczyną poważnych awarii. Pellet powinien zawsze pochodzić od zaufanego producenta, który do jego wytworzenia wykorzystuje wyłącznie czystą biomasę. Właściciele zwierząt domowych mogą bez obaw stosować go również do wysypywania kuwety swoich pupili. Jest on o wiele tańszy od pelletu pochodzącego ze sklepu zoologicznego, a ma dokładnie takie same właściwości.

Jak przechowywać pellet?

Kupowanie pelletu w hurtowej ilości to częsta praktyka, gdyż wychodzi o wiele taniej niż regularne dokupywanie pojedynczych worków. Należy jednak pamiętać, że pellet powinien być odpowiednio składowany. Unikać trzeba przede wszystkim miejsc o dużej wilgotności, w szczególności bezpośredniej ekspozycji na wodę. Granulat po kontakcie z wodą ulega pęcznieniu i rozsypuje się, przez co traci swoje wszystkie pozytywne właściwości i wrzucenie go do zasobnika nie ma żadnego sensu. Najlepszym sposobem jest składowanie pelletu w suchym miejscu (np. garażu) na palecie. Drewniana paleta zabezpieczy paliwo na wypadek zalania podłogi garażu, co ma często miejsce w okresie jesienno-zimowym.

Opracowanie:

Emilia Piotr Giera

Stary Janków 47

Podziel się