Artykuł sponsorowany Co wybrać na drewnianą podłogę – parkiet czy litą deskę?

Co wybrać na drewnianą podłogę – parkiet czy litą deskę?

Sposób wykończenia podłogi ma wpływ nie tylko na wygląd całego pomieszczenia, ale również izolacyjność czy łatwość czyszczenia. Od wielu lat w tych kwestiach bardzo dobrze wypada drewno. To materiał, który wprowadza do pomieszczenia przytulną i elegancką atmosferę, a ponadto jest całkowicie naturalny. Wiąże się też z niemałym wydatkiem, dlatego lepiej zawczasu poznać wady i zalety konkretnych rodzajów takich podłóg.

Ponadczasowy parkiet drewniany

Niegdyś były towarem luksusowym, który gościł wyłącznie w domach najbogatszych właścicieli, następnie jego dostępność wzrosła, aby później ustąpić popularności panelom podłogowym. Obecnie jednak moda na drewniane klepki znów wraca i sięga po nie coraz więcej osób, które cenią sobie naturalne elementy w aranżacji wnętrz. Ogromną zaletą produktu jest jego dekoracyjność. Poszczególne elementy układa się bowiem w takie wzory jak jodełka, szachownica czy też cegiełka. Za sprawą tych technik podłoga w pomieszczeniu zyskuje wyjątkowy dekoracyjny charakter. Najczęstsze surowce, z których wykonuje się klepki parkietowe to dąb oraz jesion. Takie materiały oferuje na przykład tartak Iskra, którego siedziba znajduje się w miejscowości Drołtowice. Można je podzielić na trzy klasy:

  • klasa I – bez sęków w jednolitej kolorystyce,
  • klasa II – widoczne słoje, niewielkie sęki, różnice w barwie i białe pasma,
  • klasa III – przebarwienia, pęknięcia, sęki o odmiennej wielkości, niejednolity kolor.

Parkiety mocuje się bezpośrednio na wylewce za pomocą specjalnego kleju bądź w systemie pióro-wpust. Jego wada to podatność na uszkodzenia mechaniczne, zwłaszcza pod wpływem rozlanych płynów lub upadku ciężkich przedmiotów. Bardzo ważny jest również prawidłowy, staranny montaż – w przeciwnym razie klepki mogą zacząć między innymi odchodzić od podłoża.

Elegancka deska lita

To kolejna opcja dla wielbicieli naturalnych materiałów wykończeniowych. Dużą zaletą tego typu produktów jest ich znacznie szybszy montaż. Układa się je od okna bądź w wąskich wnętrzach wzdłuż dłuższej ściany. Ponadto mogą być stosowane na ogrzewaniu podłogowym, gdyż cechują się dużą odpornością na odkształcenia. O wytrzymałości deski podłogowej będzie jednak decydować jej jakość. Powinna być wykonana z wyselekcjonowanego drewna, co oznacza, że nie może posiadać odbarwień, sęków oraz spękań. Dlatego tutaj również warto zwrócić uwagę na klasę materiałów. Tak samo jak parkiet należy ją zabezpieczyć lakierem bądź olejem, a w razie potrzeby można przeprowadzić jej renowację poprzez szlifowanie i cyklinowanie.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas

Newsletter