Materiał Partnera Jak prawidłowo posadzić iglaki w ogrodzie?

Jak prawidłowo posadzić iglaki w ogrodzie?

Chętnie wybieranymi roślinami o szerokich możliwościach aranżacyjnych i dekoracyjnych są iglaki. Spotykamy je w wielu ogrodach, gdzie mogą stanowić tło dla innych krzewów dekoracyjnych lub stanowić samodzielną ozdobę. Jednak, aby dobrze się przyjęły i mogły dekorować otoczenie wokół domu, muszą być poprawnie posadzone. W poniższym artykule radzimy, na co zwrócić uwagę.

Warunki sadzenia iglaków

Zanim przystąpimy do pracy w ogrodzie, musimy dobrze poznać wymagania wybranych przez nas roślin. Wziąć pod uwagę musimy przede wszystkim przeznaczenie iglaków – czy będą one nasadzane grupowo, czy też samotnie, czy będą pełnić funkcje żywopłotu lub roślin okrywowych. Istotne są też wymagania samych drzew i krzewów, które musimy dobrze poznać przed podjęciem decyzji. Warto w tym zakresie skonsultować się pracownikiem szkółki, w której dokonujemy zakupu.

W pewnym zakresie możemy zapewnić roślinom odpowiednie warunki. Iglaki potrzebują podłoża o kwaśnym odczynie, dlatego przed ich posadzeniem konieczne jest zakwaszenie gleby. W tym celu możemy zastosować nawozy zakwaszające lub mieszankę ziemi ogrodowej z kwaśnym torfem. Kwaśny odczyn gleby zapewni też kora sosnowa, produkowana i sprzedawana przez firmy takie jak Zrębkor. Wykorzystywana jest ona do ściółkowania roślin preferujących kwaśny lub lekko kwaśny odczyn gleby. Ponadto kora sosnowa dostarcza glebie składników odżywczych takich jak potas, fosfor i magnez.

Optymalny moment sadzenia iglaków to późne lato – od połowy sierpnia do połowy września. Zimozielone iglaki wyparowują wodę również podczas mrozów. W okresie zimowym muszą zatem mieć możliwość pobierania wody z gleby, w przeciwnym wypadku uschną. Pod koniec lata wzrost roślin jest spowolniony, ale bryła korzeniowa jest w stanie zregenerować się przed nadejściem zimy.

Sadzenie iglaków w ogrodzie

Pierwszym krokiem podczas sadzenia w ogrodzie jest przygotowanie podłoża. Należy usnąć chwasty i poddać glebę zakwaszeniu. Dołek, w którym umieścimy drzewo, musi zostać zaprawiony ziemią kompostową. W przypadku roślin wymagających więcej wilgoci dobrym rozwiązaniem będzie użycie hydrożeli. Podczas sadzenia możemy sięgnąć również po szczepionkę mikoryzową dla roślin iglastych, która ułatwi przyjmowanie się roślin.

W tak przygotowanym dołku umieszczamy drzewko wyjęte z doniczki. Pamiętajmy o tym, aby iglaki sadzić od razu po nabyciu. Jeśli nie jest to możliwe, drzewka do sadzenia w pojemnikach i balotowane mogą być przechowywane do kilku tygodni, te o odkrytych korzeniach należy zadołować w zacisznym miejscu i regularnie podlewać.

Po umieszczeniu drzewka w przygotowanym dołku zasypujemy go ziemią i dokładnie ugniatamy. Ostatnim krokiem jest ściółkowanie przy użyciu kory sosnowej. W sprzedaży dostępna jest świeża kora sosnowa oraz kora przekompostowana. Obie świetnie się sprawdzają w tej roli. Możemy umieścić je bezpośrednio na podłożu – należy jednak częściej uzupełniać jej warstwę – lub na specjalnym podkładzie, na przykład z włókniny. Wówczas jednak mniej składników odżywczych dociera do gleby.

Opracowanie:

Zrębkor Krzysztof Świątek

Łukowa 14

Podziel się