Materiał Partnera Czym jest pellet i jakie ma zalety?

Czym jest pellet i jakie ma zalety?

Pellet to paliwo zaliczane do biomasy, nabywane w formie granulatu drzewnego, powstające z odpadów drewna. Jest coraz chętniej stosowanym materiałem opałowym obok gazu, węgla lub oleju i zyskuje znaczenie ze względu na swoją ekologiczność, a także wysoką wydajność energetyczną. Jakie są pozostałe zalety pelletu i dlaczego będzie on zyskiwał na znaczeniu w przyszłości? Zapraszamy do lektury.

Proces produkcji i właściwości pelletu

Produkcja tego granulatu opałowego polega na sprasowaniu kawałków drewna pod ciśnieniem, bez użycia dodatkowych substancji w postaci kleju czy innych odpadów, w efekcie czego powstają wałki o średnicy od 6 do 8 mm oraz o długości około 3 cm. Dzięki naturalnemu pochodzeniu, wysokiej jakości pellet uznawany jest za jedno z najbardziej czystych paliw na świecie, z emisją dwutlenku węgla równą zeru, a także znikomą zawartością dwutlenku siarki. Dodatkowo charakteryzuje się wysoką kalorycznością na poziomie 19 MJ/kg, co oznacza, że jest to produkt niezwykle wydajny. Kolejnym, zdecydowanym atutem jest niska zawartość popiołu będącego wynikiem spalania, sięgająca zaledwie 0,5%. Ponownie świadczy to o wysokiej czystości tego paliwa i sprawia, że można stosować go także jako nawóz na trawniki.

Jaki pellet powinniśmy kupować?

Jak obserwujemy na przykładzie węgla czy drewna opałowego, różnice w uzyskiwanej wydajności cieplnej z jednej jednostki kopaliny różnią się, na co wpływ ma jakość surowca. Jak dodaje przedstawiciel firmy Beton Holding zajmującej się sprzedażą materiałów opałowych, nie inaczej jest w przypadku pelletu, który w przypadku niskiej klasy produktu, może powodować zapychanie się podajnika w piecu, powstawanie tzw. spieków utrudniających proces spalania, a także niemożność osiągnięcia odpowiedniej temperatury w palenisku. Czynniki te sprawiają, że chcąc zaoszczędzić, tak naprawdę powinniśmy zainwestować w pellet dobrej jakości, tj. taki, który spełnia odpowiednie normy. Współcześnie na rynku europejskim możemy spotkać choćby certyfikat DIN PLUS, który gwarantuje najwyższą jakość tego produktu, a co za tym idzie, także korzyści dla użytkowników.

Pellet w przyszłości

W dobie poszukiwania najbardziej ekologicznych sposobów ogrzewania, a także wyczerpywania się złóż paliw kopalnych, materiał taki jak pellet nieuchronnie będzie zyskiwał na znaczeniu. Będzie to miało niebagatelną wartość dla użytkowników tego surowca, bowiem im większy popyt, tym zakup pelletu okaże się coraz bardziej opłacalny ze względu na zwiększoną podaż ze strony jego producentów.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas