Artykuł sponsorowany Czym jest pierścień Segera i jakie ma zastosowanie?

Czym jest pierścień Segera i jakie ma zastosowanie?

Pierścień osadczy sprężynujący nazywany też pierścieniem Segera pełni funkcję ochronną dla elementów maszyn i urządzeń. Stosuje się go w wielu dziedzinach przemysłu, ponieważ pozwala ograniczyć zużycie materiału i uniemożliwia poruszanie się elementów względem siebie. Zobacz, w jaki sposób działa pierścień Segera, jakie rodzaje tych elementów dostępne są na rynku oraz jakie jest ich najpopularniejsze zastosowanie.

Co to jest pierścień osadczy sprężynujący?

Pierścień Segera, czyli pierścień osadczy sprężynujący jest ważnym elementem wielu maszyn i urządzeń.  Stosowany jest w celu unieruchomienia poszczególnych elementów mechanizmu, tak, aby nie poruszały się one podczas działania maszyny. W ten sposób chroni również te części maszyn przed zużywaniem materiału i koniecznością częstych napraw i wymiany części.

Pierścień osadczy sprężynujący pełni więc funkcję ochronną dla części mechanizmu umieszczanych na osiach, wałach lub w otworach. Pierścienie te mają niemal uniwersalne zastosowanie, dzięki swojej budowie - mają one charakterystyczny, mimośrodowy kształt, który doskonale dopasowuje się do specjalnych rowków, w których się je umieszcza.

Rodzaje pierścieni Segera

Wyróżniamy dwa typy pierścieni Segera - zewnętrzny i wewnętrzny. Produkowane są one przez firmy wyspecjalizowane w rozwiązaniach dla technologii i przemysłu - w Polsce jedynym producentem pierścieni osadczych sprężynujących jest firma Walor – producent i dystrybutor łożysk, psów klinowych, uszczelnień i pierścieni ochronnych do maszyn i urządzeń.

Różnica między pierścieniem wewnętrznym oraz zewnętrznym dotyczy nie tylko ich budowy, ale przede wszystkim sposobu montażu tych elementów. Zarówno do zamontowania pierścieni, jak i ich demontażu niezbędne jest bowiem użycie specjalistycznych, służących wyłącznie do tego celu szczypiec, które wyglądem przypominają kombinerki o krągłych szczękach. Narzędzia te mają różne podtypy – przeznaczone do obsługi wewnętrznego oraz zewnętrznego pierścienia Segera.

Konieczne jest zastosowanie odpowiednich narzędzi, ponieważ w innym wypadku możliwe jest zniszczenie całego pierścienia lub rowka, w którym ma on zostać umieszczony. Ważne jest także zastosowanie odpowiednich środków ochrony indywidualnej.

Zastosowanie pierścieni osadczych sprężynujących

Pierścienie ochronne stosuje się w wielu dziedzinach przemysłu, a także sprzętach, z którymi spotykamy się każdego dnia. Odnalazły one szerokie zastosowanie w przemyśle maszynowym – w charakterze blokady dla elementów zamontowanych w otworach, na osiach czy wałach. Wykorzystuj się je również w motoryzacji, gdzie pełnią rolę ochrony dla sworzni w przegubach napędowych oraz sworzni tłokowych.

Pierścienie Segera zapobiegają przemieszczaniu się wielu elementów maszyn i urządzeń, również tych, które użytkujemy każdego dnia. Przykładem mogą być tu sprzęty gospodarstwa domowego, w których pierścienie osadcze sprężynujące stosowane jako elementy uruchamiające.

Opracowanie:

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas