Artykuł sponsorowany Rodzaje prętów i ich zastosowanie. Podział ze względu na przekrój i sposób wytwarzania

Rodzaje prętów i ich zastosowanie. Podział ze względu na przekrój i sposób wytwarzania

Różnorodne rodzaje prętów są wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu, w szczególności w budownictwie. Elementy te, na ogół wykonane ze stali, dostępne są w różnych przekrojach i wymiarach, dzięki czemu można je dopasować do indywidualnych potrzeb. Najpopularniejsze pręty, o średnicy od kilku do kilkuset mm, mają długość wynoszącą 6 lub 12 m. Dowiedz się, jakie są najpopularniejsze typy prętów stalowych oraz w jaki sposób są wytwarzane!

Przekrój prętów stalowych

Pręty stalowe są oferowane w różnych przekrojach. Najbardziej popularne są pręty okrągłe, prostokątne, sześciokątne oraz kwadratowe. Można również spotkać, choć rzadziej, pręty owalne, półokrągłe oraz niesymetryczne.

Wybierając powyższe pręty stalowe, należy zwrócić uwagę na to, czy mają odpowiednią powłokę, a więc, czy zostały dodatkowo zabezpieczone. Ważne jest też, z czego zostały one wykonane i jaką zastosowano metodę wytwarzania.

Warto zwrócić uwagę na fakt, iż różne przekroje prętów wiążą się z różną ich średnicą:

  • pręty okrągłe mają na ogół średnicę wynoszącą 8-250 mm,

  • pręty sześciokątne mają na ogół średnicę wynoszącą 8-62 mm,

  • pręty kwadratowe mają na ogół krawędź wynoszącą 8-180 mm,

  • pręty prostokątne mają na ogół szerokość wynoszącą 12-150 mm oraz grubość 5-60 mm.

Sposób wytwarzania prętów

Jak wskazują specjaliści firmy METAL-BERNAT, najpopularniejszą technologią wytwarzania prętów jest sposób oparty na wykorzystaniu ciągliwość metalu. Dzięki temu można trwale odkształcić stal, również poza jej granice sprężystości. Oddziaływanie znacznej siły na strukturę materiału, poddaje się on zjawisku określanemu mianem płynięcia. Wśród popularnych metod pozyskiwania prętów wymienia się:

  • walcowanie,

  • ciągnięcie,

  • kucie.

Walcowanie pozwala na uzyskanie prętów w specjalnych walcarkach, które nadają stali pożądany kształt. Ciągnięcie z kolei to proces, podczas którego przeciąga się metal przez konkretny otwór, w narzędziu określanym mianem ciągadła.

Pręty stosowane są przede wszystkim w budownictwie. Służą do zbrojenia betonu oraz wzmacniania konstrukcji. Tu najlepiej sprawdzają się pręty okrągłe, żelbetowe oraz gładkie, cechują się bowiem znaczną odpornością i sztywnością. Pręty są również wykorzystywane do budowy maszyn oraz bram i ogrodzeń. W konstrukcjach stalowych stosowane są przede wszystkim pręty kwadratowe. Stanowią ważny element mostów, kratownic, balustrad oraz słupów energetycznych. Z kolei w konstrukcjach maszyn na ogół spotyka się pręty prostokątne.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas