Materiał Partnera Czym jest ekogroszek i jakie ma zalety?

Czym jest ekogroszek i jakie ma zalety?

Ekogroszek coraz częściej wykorzystywany jest jako tworzywo do ogrzewania. Stanowi paliwo stałe wytwarzane z węgla kamiennego, ma jednak niższą zawartość siarki, a także granulację na poziomie od 5 do 25 mm. Wszystko to sprawia, że uznawany jest za niezwykle ekologiczny i wydajny materiał, przez co może być stosowany także w automatycznych dozownikach węglowych. Czym jeszcze się charakteryzuje i jakie ma zalety?

Jak powstaje ekogroszek?

Powstaje on z węgla kamiennego, który jest w odpowiedni sposób selekcjonowany, dzięki czemu posiada niski poziom wilgotności (poniżej 10%), a także tzw. wysoką kaloryczność. Wszystko to sprawia, że wyprodukowanie konkretnej jednostki cieplnej wymaga od nas zużycia mniejszej ilości kilogramów surowca. Dodatkowo ekogroszek, podobnie jak inne materiały grzewcze, ma unikalne parametry, które mogą świadczyć o jego wyższej lub niższej jakości. Im wyższa jakość, tym więcej oddawanego ciepła, mniejsza porcja odpadów, a także dłuższy czas palenia. Dlatego też warto wybierać produkty nieco droższe, dzięki którym mamy pewność, że zagwarantują nam wysokie parametry grzewcze.

Ekologia

Jak przyznaje Artur Adamiak, którego firma zajmuje się skupem złomu, a także składem oraz sprzedażą paliw kopalnych, nierzadko także ekologia staje się jednym z motywów, dla których ekogroszek jest chętnie stosowanym rozwiązaniem. Spełnia on wysokie, unijne normy dotyczące ekologii, przede wszystkim dzięki niskiej zawartości siarki, a sprzyjanie środowisku wynika także z tego, że spalanie ekogroszku możliwe jest w przypadku wysokowydajnych kotłów, które prezentują sprawność nawet na poziomie 90%. Dzięki temu znacząco obniża się ogólna emisja w porównaniu z piecami rusztowymi: w przypadku dwutlenku węgla jest mniejsza o 25%, tlenku węgla o 97%, zaś różnego rodzaju pyłów nawet o około 92%.Kiedy kupować ekogroszek?

Chcąc dodatkowo zaoszczędzić na ogrzewaniu, możemy także przeanalizować, kiedy warto nabywać tego typu produkty. Sposobem na zachowanie kilku dodatkowych złotych może być zakup ekogroszku przed sezonem grzewczym, także latem, kiedy ceny rynkowe są niższe o kilka procent. Oczywiście będzie to możliwe tylko wtedy, gdy dysponujemy odpowiednią powierzchnią do przechowywania, w naszych domowych piwnicach oraz kotłowniach.

Ogrzewanie ekogroszkiem, głównie ze względu na walory ekologiczne oraz parametry cieplne, staje się coraz bardziej popularną opcją w przypadku wielu gospodarstw domowych. Ten sposób wymaga na początku zastosowania nieco innych, droższych pieców, jednak finalnie będzie to inwestycja korzystna, dla nas i naszej planety. 

Podziel się