Artykuł sponsorowany Czym ekogroszek różni się od węgla?

Czym ekogroszek różni się od węgla?

Wśród źródeł ciepła najczęściej stosowanych obecnie w domach wyróżnić można między innymi piece na ekogroszek. Paliwo to w ostatnich latach zaczęło coraz bardziej wypierać klasyczny węgiel, ze względu na jego liczne zalety związane nie tylko z kwestiami ekologicznymi, ale i użytkowymi. Czym wobec tego jest ekogroszek, co odróżnia go od węgla kamiennego oraz jakie korzyści przynosi jego stosowanie?

Czym jest ekogroszek?

Ekogroszek to paliwo, które produkowane jest z węgla brunatnego lub kamiennego, który spełnia określone parametry. Dzięki temu cechuje się on wartością opałową na poziomie powyżej 24 MJ/kg oraz niską zawartością siarki wynoszącą mniej niż 1%, a także wody. Ekogroszek przeznaczony jest on do zastosowania w kotłach nowej generacji, wyposażonych w podajnik, w przypadku których proces podawania paliwa do paleniska oraz jego spalania odbywa się automatycznie z wykorzystaniem sterowników elektronicznych, a wielkość jego ziaren wynosi od 5 do 25 milimetrów.

Co odróżnia ekogroszek od klasycznego węgla?

W składach opału, takich jak Centrum opału i kamienia EKO PARK w Łomży najczęściej można zaopatrzyć się zarówno w węgiel kamienny, jak i ekogroszek. Jednak pomimo tego, że ekogroszek produkowany jest z węgla, oba te paliwa znacznie się od siebie różnią. Do podstawowych różnic między nimi zaliczyć można wobec tego:

  • wielkość ziarna, która jest znacznie mniejsza w przypadku ekogroszku, 

  • wielkość emisji CO2 podczas spalania, która jest niższa, jeśli chodzi o ekogroszek, 

  • przeznaczenie, jeśli chodzi o rodzaj kotła grzewczego,

  • wilgotność, która w przypadku klasycznego węgla kamiennego jest wyższa, zwłaszcza jeśli był on składowany na zewnątrz, 

  • ilość wytwarzanego podczas spalania popiołu, która jest o wiele niższa w przypadku ekogroszku,

  • spiekalność, która w przypadku ekogroszku oscyluje w okolicach zera, 

  • wartość opałową, wpływającą na ekonomiczność wykorzystywania danego paliwa do ogrzewania budynku, która w przypadku ekogroszku nie może być niższa niż 24 MJ/kg, z kolei, jeśli chodzi o węgiel kamienny, waha się ona w granicach od 16,7 do 29,4 MJ/kg. 

Podsumowując, ekogroszek to paliwo produkowane z węgla kamiennego lub brunatnego, które jednak jest o wiele bardziej ekologiczne oraz ekonomiczne, jeśli chodzi o jego zastosowanie do ogrzewania budynków.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas