Materiał Partnera Czy warto wykorzystywać instalacje solarne do grzania wody?

Czy warto wykorzystywać instalacje solarne do grzania wody?

Na dachach domów jednorodzinnych, coraz częściej można dostrzec panele słoneczne. Nie dzieje się tak bez powodu! Stosowanie instalacji solarnych może zdecydowanie obniżyć koszty ogrzewania wody, przez co inwestycja zwraca się już po kilku latach. Jakie są największe zalety wykorzystywania energii słonecznej i czy faktycznie opłaca się wykorzystywać ją w życiu codziennym?

Zalety kolektorów słonecznych

Wbrew powszechnej opinii, kolektory słonecznie nie są rozwiązaniem wyłącznie w czasie upalnych dni, których w Polsce w ciągu roku nie ma zbyt wielu. Temperatura powietrza nie ma najmniejszego wpływu na funkcjonowanie instalacji solarnej, gdyż pozyskiwanie energii opiera się na promieniowaniu słonecznym. Kolektory mogą zadziałać nawet w okresie jesienno-zimowym, podczas bezchmurnych dni – szczególnie w rejonach centralnej, południowej i wschodniej polski, gdzie nasłonecznienie w ciągu roku jest największe.

Zalety ogrzewania wody energią słoneczną:

  • Ekologiainstalacje solarne nie powodują emisji szkodliwych substancji do środowiska naturalnego. Są nieporównywalnie bardziej ekologicznym źródłem energii niż kotły na paliwa stałe, zwłaszcza starego typu.
  • Ekonomia – ze względu na minimalne koszty eksploatacji, inwestycja zwraca się już w pierwszych latach od montażu.
  • Innowacyjność – kolektory słoneczne są rozwiązaniem niezwykle innowacyjnym, a co za tym idzie, również funkcjonalnym.
  • Estetyka – wygląd instalacji solarnej doskonale pasuje do nowoczesnego budownictwa. Panele wyglądają subtelnie i luksusowo.

Finansowanie instalacji solarnej

Montażem instalacji solarnej zajmuje się obecnie wiele firm. Warto poszukać takiej, która skupi się nie tylko na sprzedaży elementów instalacyjnych, ale tez będzie doskonałym zapleczem doradczym dla inwestora, na przykład Inwest Serwis 2, którego siedziba znajduje się w Wołominie.

Wiele osób obawia się kosztów związanych z montażem instalacji i zakupem wszystkich niezbędnych elementów. Jest on zależny przede wszystkim od wielkości inwestycji. W przypadku tradycyjnej 3-5 osobowej rodziny nie będzie to kolosalny wydatek. Dodatkowo, w ostatnich latach powstały w Polsce również źródła finansowania ekologicznych rozwiązań w domach jednorodzinnych. Jest to m.in. Bank Ochrony Środowiska we współpracy z Wojewódzkimi Funduszami Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W ten sposób można uzyskać kredyt na korzystnych warunkach. EkoFundusz natomiast zapewnia atrakcyjną dopłatę do inwestycji. Tego typu pomoc finansowa ma na celu spopularyzowanie alternatywnych, ekologicznych źródeł energii.

Podziel się