Artykuł sponsorowany Jak dobrać zasobnik do pieca na ekogroszek?

Jak dobrać zasobnik do pieca na ekogroszek?

Decyzja o ogrzewaniu domu ekogroszkiem to strzał w dziesiątkę. Wtedy przede wszystkim zyskuje się wygodę użytkowania, ujednoliconą granulację i brak ewentualnych zanieczyszczeń. Nie do przecenienia jest wysoka kaloryczność przy minimalnej ilości popiołu. Fakt, że wszystkie piece posiadają zasobnik, czyni ich użytkowanie niemal bezproblemowym. Na co zwracać uwagę przy dopasowywaniu zasobnika do pieca?

Moc i parametry pieca na ekogroszek

Moc pieca zawsze należy dostosować do metrażu pomieszczeń, które są do ogrzania. Jednak to nie wszystko, co należy brać pod uwagę. Istotny jest również sposób termicznego zaizolowania budynku. Wiele wskazówek w tej kwestii może dostarczyć wynik audytu energetycznego przeprowadzonego w nowo zbudowanym domu.

Udając się na zakupy w miejsce takie, jak Sklep Internetowy AW, zazwyczaj ma się już wizje nowego pieca. Jednak, aby dokonać dobrego wyboru, warto znać dopuszczalne parametry takiego urządzenia. Zazwyczaj wybór pada na taki model, który zmieści się do konkretnej kotłowni. Wielkość pieca najczęściej zależy od jego mocy, jednak zasobnik często zajmuje tyle samo miejsca, co sam piec, o ile nie więcej. Dlatego też dobierając zasobnik na ekogroszek, należy oszacować kubaturę pomieszczenia, w którym ma on stać razem z piecem.

Jeżeli zasobnik na ekogroszek kupowany jest oddzielnie, to trzeba sprawdzić, czy parametry ramki przyłączeniowej są kompatybilne z typem pieca, który jest upatrzony, lub już zakupiony. Ponadto warto dopasować wymiary pojemnika do mocy pieca. Na przykład zasobnik mieszczący jednorazowo około 150 kilogramów ekogroszku, dedykowany jest dla podajnika o mocy 25 kW. Ilość opału w zasobniku zależna jest od jego granulacji i jakości.

Jaki powinien być zasobnik na ekogorszek?

Zasobniki do pieców na ekogroszek powinny być w pełni ergonomiczne i mieć takie rozmiary, aby zapewniały dłuższy czas pracy kotła bez konieczności ręcznego dostarczania mu paliwa. Wiadomo, że im większy pojemnik, tym rzadziej trzeba go uzupełniać. Jednak nie warto popadać w skrajności, bo zbyt duży w stosunku do samego pieca zasobnik, to sporo problemów. Istotny jest sposób i siła nacisku paliwa na ślimaka i mechanizm podajnika. Ponadto problem może się pojawić przy konieczności całkowitego opróżnienia pojemnika, na przykład w momencie uszkodzenia ślimaka czy pęknięcia jego śruby.

Podajnik, żeby był dobrze i bezpiecznie użytkowany, powinien posiadać uszczelnioną kalpę, która ma mechanizm zabezpieczający ją przed niekontrolowanym opadaniem. Ponadto klapa powinna mieć dwa zaczepy burtowe, które zabezpieczają przed wydostawaniem się pyłu węglowego.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas