Artykuł sponsorowany Czy brykiet sosnowy to dobry materiał opałowy?

Czy brykiet sosnowy to dobry materiał opałowy?

Brykiety drzewne do ogrzewania są stosowane coraz częściej. Produkowane z różnych rodzajów materiałów mają wiele zalet. Najczęściej uważa się, że brykiet z drzew liściastych pali się dłużej, ale jest mniej kaloryczny niż brykiet sosnowy i z innych drzew iglastych. Jednak właściwości tego materiału opałowego zależą także od sposobu produkcji i obróbki. Czy warto palić brykietem sosnowym?

Jaki kształt brykietu jest najkorzystniejszy?

Brykiety drzewne składają się z suszonych trocin, które są produktem ubocznym tworzenia na przykład mebli. Podczas brykietowania wióry poddawane są działaniu wysokiego ciśnienia, dzięki czemu łączą się w kwadratowe lub okrągłe struktury bez żadnych dodatków chemicznych ani spoiw.  Zapewnia to zawarta w drewnie lignina. W procesie produkcji przekładnia ślimakowa przenosi trociny do komory prostokątnej lub cylindrycznej. Tam surowiec prasowany jest tłokiem w zwarte prostopadłościany lub w brykiet sosnowy walec. Im gęściej sprasowane są zrębki, tym dłuższy czas palenia. Kształt i rozmiar również mają istotny wpływ na zachowanie podczas palenia. Najdłuższy czas spalania mają brykiety o zwartym kształcie bez dziury.

Czy warto palić brykietem sosnowym?

Ogrzewanie brykietami sosnowymi ma szereg zalet. Dzięki sprasowaniu produkt spala się równomiernie, powoli i w kontrolowany sposób na całej swojej powierzchni. Nie zawiera kory, żywicy ani wilgoci. Warto dodać, że brykiety mają jej zaledwie około 6-8%. Ponieważ są ciasno i ekonomicznie zapakowane, płaci się za ich rzeczywistą ilość. Z tego samego powodu łatwo je transportować i przechowywać we właściwy sposób, bez utraty właściwości. Wysokiej jakości brykiet sosnowy przyjemnie pachnie, a podczas spalania emituje bardzo niewielkie ilości tlenku siarki. Ta cecha, wraz z możliwością stosowania jako nawóz świadczy o tym, że jest paliwem przyjaznym dla środowiska. 

Jak efektywnie wykorzystać zalety brykietu sosnowego?

Ponieważ brykiety drzewne składają się ze sprasowanych trocin, w kontakcie z wilgocią pęcznieją i tracą kaloryczność. Mogą być również zaatakowane przez pleśń. Dlatego należy je przechowywać wyłącznie w suchych pomieszczeniach z regularnym dopływem powietrza. Maksymalna ilość brykietów drzewnych, które mogą zmieścić się w piecu, zależy od typu i wielkości kominka. Miłośnicy tego typu rozwiązań zaopatrujący się u producenta brykietu Suchodolscy Wood Solutions powinni pamiętać, żeby walce były ułożone ciasno, blisko siebie. Z dokładaniem trzeba poczekać, aż się spopieli. Warto dodać, że brykiety sosnowe rozszerzają się podczas spalania.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas