Materiał Partnera Jak skutecznie ogrzewać dom drewnem?

Jak skutecznie ogrzewać dom drewnem?

Drewno jest paliwem odnawialnym, nieuciążliwym dla ludzi i środowiska, dostępnym lokalnie oraz tańszym od węgla – pod warunkiem, że jest należycie przygotowane i poprawnie spalane.

Drewno na opał

Świeżo ścięte drewno składa się aż w połowie z wody. Aby nadawało się do spalenia, wilgotność trzeba obniżyć do 20%. Dlatego ważne jest, aby stosy układanego drewna były dokładnie osłonięte od deszczu – wystarczy nakrycie od góry. Najważniejszy jest przewiew i do tego najlepiej miejsce nasłonecznione, tego przestrzegają składy opału takie jak rzeszowska firma Handel Opałem i Skup Złomu. W ten sposób utrata większej części wilgoci nastąpi już w pierwszych paru miesiącach i drewno tak przygotowane na wiosnę może się bez problemu nadać do spalenia najbliższej zimy.

Najlepszym sposobem efektywnego spalania drewna jest zastosowanie bufora ciepła. Pozwoli on spalić drewno szybko i czysto, a wyprodukowany nadmiar ciepła spożytkować później. Kocioł, który będzie spalał drewno bez dymu i smoły, wcale nie musi być zaawansowany. Kocioł dolnego spalania jest najlepszym rozwiązaniem dla spalania drewna, ponieważ pozwala na spalenie substancji lotnych w wysokich temperaturach, po zmieszaniu z powietrzem wtórnym.

Palenie w kominku

Kominek to z jednej strony symbol dobrobytu, ale i ostatnia deska ratunku. Każdej zimy kominki ratują przed zamarznięciem tysiące ogrzewających gazem, którym rachunek za ogrzewanie zbliżył się właśnie do pułapu miesięcznych zarobków.

Niezależnie od rodzaju kominka czy pieca na drewno o kulturze pracy urządzenia decyduje kultura obsługi. W Europie oczywistością jest rozpalanie w kominkach od góry, a później, jeśli trzeba, dokładanie małymi porcjami, by uzyskać jak najczystsze i najefektywniejsze spalanie. Taką poprawną technikę palenia zaleca wielu zachodnich producentów kominków. Również w Polsce w branży kominkowej bardzo szybko zdano sobie sprawę, że tylko palenie bez dymu ma przyszłość.

Podsumowując;

  • Drewno jest zwykle tańsze niż węgiel.
  • Jeśli masz miejsce i nieco wolnych środków, to montaż bufora ciepła do kotła na drewno jest baaardzo opłacalnym pomysłem.
  • Jeśli nie planujesz bufora ciepła, to licz się z koniecznością częstego rozpalania/dokładania, obojętnie czy wybierzesz górne, czy dolne spalanie.
  • W kotle dolnego spalania łatwiej o czystsze, efektywniejsze spalenie drewna, ale większość urządzeń ma małe komory zasypowe, więc zwykle bez kombinacji się nie obejdzie.

Opracowanie:

Podziel się