Materiał Partnera Które paliwa stałe są najbardziej ekologiczne?

Które paliwa stałe są najbardziej ekologiczne?

Jeszcze do niedawna piece opalane klasycznym węglem lub drewnem były popularne, zwłaszcza na terenach wiejskich. Obecnie są one uznawane za nieprzyjazne środowisku i nawet rząd namawia mieszkańców do stosowania alternatywnych rozwiązań, które będą nieco bardziej ekologiczne np. pellet lub ekogroszek. Które z nich opłaca się wybrać w przypadku domu jednorodzinnego?

Węgiel – dlaczego z niego rezygnujemy?

Węgiel to materiał stosunkowo tani i wydajny, dlatego jeszcze do niedawna był najpopularniejszym w Polsce paliwem stałym, powszechnie stosowanym w piecach centralnego ogrzewania. Niestety, podczas jego spalania wydziela się wiele niebezpiecznych gazów, które stanowią zagrożenie nie tylko dla środowiska, ale również naszego zdrowia. Drobinki sadzy oraz dym mogą dostawać się do płuc, powodując miażdżycę, nadciśnienie lub astmę. Znane wszystkim jest też zjawisko zatrucia czadem – bezbarwnym i bezwonnym gazem, który już w kilka minut może pozbawić życia dorosłego człowieka. Co więcej, gazy cieplarniane wydzielane w  procesie spalania, przyśpieszają globalne ocieplenie. Warto zrezygnować z węgla na rzecz nieco bardziej ekologicznych rozwiązań np. z oferty firmy Drewnut, której siedziba znajduje się w Żorach.

Czym jest ekogroszek?

Mogłoby się wydawać, że ekogroszek będzie równie szkodliwy, jak węgiel. W końcu powstaje na jego bazie. Jednakże trzeba przyznać, że charakteryzuje się on niższą zawartością siarki, a spalany w specjalistycznych piecach z podajnikiem, emituje o wiele mniej szkodliwych spalin. Być może nie jest najbardziej ekologicznym rozwiązaniem, lecz z pewnością spełnia rygorystyczne normy Unii Europejskiej, dotyczące ekologii. Ponadto, ekogroszek charakteryzuje się dobrym parametrem energetycznym. Wszystko to sprawia, że cieszy się zainteresowaniem wśród właścicieli domów jednorodzinnych, którym zależy na tanim, bezpiecznym i wydajnym ogrzewaniu.

Pellet, czyli najlepszy materiał przyjazny środowisku!

Obecnie za najbardziej przyjazne środowisku paliwo stałe uznaje się pellet. Dzieje się tak nie tylko z powodu minimalnej emisji spalin, ale również pochodzenia tego surowca. Wytwarza się go z odpadów drzewnych, które wcześniej były marnowane i po prostu utylizowane. Pozwala to na ich niemalże zupełne wykorzystanie, dzięki czemu nie obciąża się środowiska naturalnego np. masową wycinką drzew, jak ma to miejsce w przypadku pieców opalanych zwykłym drewnem. Kotły na ekogroszek oraz pellet są chętnie wybierane nie tylko ze względu na środowisko. Są one niemal zupełnie bezobsługowe, a generują o wiele niższe koszty niż ogrzewanie gazowe.

Opracowanie:

Drewnut Jacek Gałaszek, Tomasz Adamczyk SP. J.

Żory , Boczna 6

  • tel. 697 226 522

Podziel się