Materiał Partnera Co warto wiedzieć o destylacji zanieczyszczeń przemysłowych?

Co warto wiedzieć o destylacji zanieczyszczeń przemysłowych?

Destylacja należy do zjawisk fizycznych, które okazują się być przydatne w przemyśle m.in. do oczyszczania poprzez separowanie poszczególnych składników lub substancji w stanie ciekłym, gdzie stosuje się w tym celu selektywne wrzenie oraz kondensację. Co jeszcze warto wiedzieć na temat destylacji zanieczyszczeń przemysłowych? O tym piszemy w poniższym artykule. Zapraszamy do jego lektury.

Czym jest destylacja?

Zasadniczo w destylacji wykorzystywane są różnice w kontekście względnej lotności poszczególnych substancji zawartych w mieszaninie. W ten sposób składniki mogą zostać oddzielone częściowo lub całkowicie w zależności od naszych potrzeb, czyli np. od tego, czy chcemy zwiększyć stężenie jednego ze składników czy też całkowicie go wyeliminować. Jednym z rodzajów destylacji jest destylacja wieloefektowa, za pomocą której można uzyskać wodę o najwyższych stopniu czystości, zaś w przemyśle stosuje się także destylację próżniową, dzięki której możemy m.in. odtłuścić różne powierzchnie.

W ofercie firmy Castor Sp. z.o.o. Unia Gospodarcza z Katowic znajdą Państwo wysokiej jakości urządzenia do destylacji rozpuszczalników w ciśnieniu atmosferycznym (zwane inaczej wyparkami), jak również specjalne sterowniki marki SIEMENS, dzięki którym możliwe jest przeprowadzanie procesów destylacji pod ścisłą kontrolą, bez konieczności dokonywania kosztownych analiz chemicznych czy monitorowania przebiegu tych procesów.

Wykorzystywanie destylacji do usuwania zanieczyszczeń przemysłowych w praktyce

Próżniowa destylacja zanieczyszczeń przemysłowych znajduje wiele zastosowań w różnych branżach, ponieważ w ten sposób możliwe jest zarówno doskonałe, jak i kontrolowane odparowanie ścieków przemysłowych. Substancje takie jak sole, metale ciężkie, smary czy oleje mają bowiem wyższą temperaturę wrzenia w stosunku do temperatury wrzenia wody, dlatego podczas destylacji próżniowej zostają one odseparowane po całkowitym odparowaniu wody, która unosząc się w postaci oparów, jest całkowicie niemal wolna od zanieczyszczeń. W następnym etapie trzeba ją jedynie skroplić i zastosować w produkcji w postaci tak zwanej wody procesowej.

Należy jednak pamiętać, iż istnieją substancje, których nie pozbędziemy się, stosując tą metodę. Jej skuteczność i efektywność zależy bowiem także od wybranego sprzętu. Firma Castor oferuje niezwykle wydajne systemy destylacji w próżni, gdzie temperatura wrzenia destylowanej cieczy jest obniżana do  25 mbar. Co to oznacza w praktyce? Otóż, gdy mamy do czynienia z wysokowrzącymi rozpuszczalnikami, mamy gwarancję tego, że destylacja przebiegnie sprawnie, szybko, bezpiecznie, a także hermetycznie. Ponadto, systemy te są niezwykle energooszczędne, co pozwoli nam na redukcję zbędnych kosztów.

Opracowanie:

Castor Sp z o o Unia Gospodarcza

Katowice , Szadoka 8

Podziel się