Materiał Partnera Chłodnie do przechowywania owoców i warzyw

Chłodnie do przechowywania owoców i warzyw

Prawidłowe przechowywanie owoców i warzyw jest kluczowe dla ich trwałości. Sprawia, że przedłużona zostaje ich zdatność do spożycia, a owoce i warzywa zachowują walory smakowe i nie tracą cennych dla zdrowia witamin i mikroelementów. Aby odpowiednio przechowywać świeże produkty, niezbędna jest profesjonalna chłodnia. Jakie warunki powinna spełniać chłodnia, aby zapewnić optymalne warunki przechowywania?

Prawidłowe przechowywanie

Firmy, mające związek z produkcją, przetwarzaniem i przechowywaniem żywności, zobowiązane są do przestrzegania restrykcyjnych przepisów sanitarnych. Nic w tym dziwnego – w końcu jakość pożywienia powinna być jak najwyższa i wolna od niebezpiecznych dla zdrowia drobnoustrojów. Najważniejszym czynnikiem wpływającym na jakość warzyw jest temperatura. Im jest wyższa, tym gorzej – w roślinach szybciej przebiegają procesy życiowe, co może prowadzić do znaczących strat w substancjach odżywczych. Groźna jest także zbyt niska temperatura, która może prowadzić do marznięcia warzyw i obniżenia ich jakości. Oprócz temperatury bardzo ważna jest wilgotność względna powietrza. Gdy jest za niska, rośliny tracą jędrność i spada ich odporność na skażenie różnymi patogenami. Właśnie dlatego tak istotne jest przechowywanie warzyw i owoców w odpowiednich warunkach. Niezbędne są do tego profesjonalne chłodnie, które pozwalają utrzymać optymalną temperaturę i wilgotność powietrza. Wykonywaniem specjalistycznych chłodni zajmuje się renomowana firma Prorem w Trzebnicy, w województwie dolnośląskim. Firma świadczy kompleksowe usługi w branży chłodniczej i klimatyzacyjnej. 

Chłodnia szyta na miarę

Rola chłodni jest niezwykle ważna – dzięki odpowiedniej temperaturze i wilgotności powietrza przechowywane warzywa i owoce zachowują wszystkie wartości odżywcze. Dlatego montaż chłodni należy zlecić specjalistom. Obudowa chłodni przemysłowej powinna być wykonana z wysokiej klasy płyt warstwowych o rdzeniu styropianowym lub poliuretanowym. Ważne, żeby firma zajmująca się montażem chłodni zadbała o staranne wykonanie elementów łączenia płyt i o dokładne osadzenie drzwi chłodniczych, aby uniknąć mostków termicznych w pomieszczeniach chłodzonych. Należy także skontrolować szczelność wszystkich połączeń.

Jeżeli zależy nam, żeby warzywa i owoce nie traciły cennych wartości odżywczych i chcemy, aby ich termin zdatności do spożycia był dłuższy, pamiętajmy o ich właściwym przechowywaniu. Chłodnia przemysłowa powinna być wykonana przez specjalistów, którzy zadbają o jej szczelność i jakość wykonania. 

Opracowanie:

Podziel się