Materiał Partnera Klimatyzacja w domu – typowe awarie

Klimatyzacja w domu – typowe awarie

Tylko sprawnie funkcjonująca klimatyzacja może zapewnić komfort cieplny osobom, które przebywają w mieszkaniu. Warto więc pamiętać, że nawet najnowocześniejsze klimatyzatory wymagają regularnych przeglądów technicznych i obserwacji przez mieszkańców – każdy, nawet najmniejszy symptom nieprawidłowego działania, powinien być zgłaszany i naprawiany. Przeczytaj, co jest najczęstszym źródłem problemów.

Nieefektywna praca klimatyzatora

Klimatyzacja powinna zapewniać wysoki komfort użytkowania. Co jednak w przypadku, gdy odczuwamy, że urządzenie nie pracuje tak efektywnie jak do tej pory, a temperatura powietrza ochładza się zdecydowanie wolniej? Taki stan rzeczy może być związany z dwoma czynnikami:

  • filtr powietrza jest zabrudzony – jeśli filtry są bardzo rzadko czyszczone lub jeśli właściciel nigdy tego nie robił, klimatyzacja może coraz gorzej pracować, a finalnie przestać schładzać powietrze. Warto więc pamiętać o regularnym przeglądzie i serwisie klimatyzacji – od jej stanu technicznego zależy nasz komfort,
  • skończył się czynnik chłodzący – w większości współczesnych klimatyzacji stosowany jest czynnik chłodzący R134a – dzięki niemu możliwa jest regulacja temperatury powietrza. Według zaleceń producentów, uzupełnianie go powinno odbywać się średnio co 2 lata, zatem, jeśli klimatyzacja przestała prawidłowo pracować, warto na początku zbadać tę kwestię.

Nieprzyjemne zapachy  z klimatyzacji

Kolejnym, bardzo często spotykanym problemem, który wynika z zaniedbania urządzenia, jest zagrzybienie klimatyzacji. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest nieregularne czyszczenie klimatyzatora – w obrębie chłodnicy klimatyzatora oraz na tacy ociekowej gromadzi się wilgoć – a takie warunki są idealne do rozwoju pleśni, grzyba lub rozmnażania bakterii. Niezbędne jest więc wykonywanie konserwacyjno – technicznych przeglądów urządzenia. Godna polecenia jest firma MKH Systems – Magdalena Chyb - przedsiębiorstwo zajmuje się profesjonalnym serwisem klimatyzacji.

Klimatyzator nie uruchamia się

Przyczyną braku reakcji na polecenia użytkownika może być w najlepszym przypadku niesprawnie funkcjonujący pilot lub brak baterii, a w najgorszym problemy z bezpiecznikami w rozdzielni elektrycznej. Warto być świadomym, że na pilocie często pojawia się sygnalizacja świetlna, która informuje o błędzie. W takim przypadku najlepiej sprawdzić listę błędów danej jednostki. Być może problem nie jest poważny i wystarczy jedynie zgranie kodu pilota z kodem jednostki klimatyzatora.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas