Materiał Partnera Klimatyzator z funkcją grzania – dobry wybór na chłodniejsze miesiące

Klimatyzator z funkcją grzania – dobry wybór na chłodniejsze miesiące

Choć klimatyzacja jeszcze do niedawna postrzegana była jako towar luksusowy, dziś na jej zakup może sobie pozwolić praktycznie każdy. Nowoczesne urządzenia nie tylko zapewniają nam przyjemny chłód w upalny dzień, ale też wyposażone są w wiele innych przydatnych funkcji. Jedną z nich jest funkcja grzania, z której chętnie korzystamy, gdy temperatura za oknem zaczyna spadać. Czy opłaca się używać klimatyzacji przez cały rok?

Jak działa klimatyzator z funkcją grzania?

Klimatyzator z funkcją grzania wybierany jest zazwyczaj przez prywatnych inwestorów. Urządzenie zbudowane jest z dwóch jednostek, które połączone są ze sobą układem sterującym i przewodem freonowym. Umożliwia on transport czynnika chłodniczego oraz skroplin. Głównym zadaniem domowej klimatyzacji jest dostarczanie do wnętrz chłodnego powietrza. Klimatyzator z funkcją grzania działa zaś na zasadzie pompy ciepła – przepompowuje ciepło z jednej strony klimatyzatora na drugą.

Czy ogrzewanie domu klimatyzatorem się opłaca?

Jak przekonuje specjalista z firmy Nik-Klim Legnica – klimatyzator z funkcją grzania to z pewnością świetne rozwiązanie jako uzupełniające źródło energii cieplnej w domu. Czy możemy potraktować urządzenie jako główne ogrzewanie? Owszem, ale musimy być świadomi pewnych ograniczeń oraz nastawić się na nieco wyższe niż zazwyczaj rachunki za prąd. Koszty, jakie będzie generować urządzenie, uzależnione są od jego klasy energetycznej. Najwyższa to klasa A+++. Nabywając tego typu klimatyzator, zyskujemy gwarancję, że będzie on pobierał mniej prądu niż urządzenie starszej generacji.

Ogrzewając pomieszczenie klimatyzatorem, musimy też zwrócić uwagę na dopuszczalny zakres temperatur otoczenia podczas jego pracy. Większość modeli wytwarzać będzie ciepło tylko wtedy, gdy temperatura na zewnątrz nie spadnie poniżej -15 stopni Celsjusza. Na rynku dostępne są też klimatyzatory, które będą grzać nawet przy temperaturze -25 stopni Celsjusza, ale są one dość drogie. Jeśli graniczna temperatura zostanie przekroczona, urządzenie wyłączy się automatycznie. Musimy również mieć świadomość, że efektywność grzania klimatyzatora spada wraz ze spadkiem temperatury na zewnątrz budynku. Będzie on wówczas potrzebował więcej energii elektrycznej, by utrzymać pożądaną temperaturę we wnętrzach.

Wielu zwolenników ogrzewania domu klimatyzatorem słusznie zauważa, że polskie zimy nie są już tak srogie, jak kilkanaście lat temu. W związku z tym urządzenie może zapewnić domownikom odpowiedni komfort termiczny w czasie chłodniejszych miesięcy. Jednak eksperci zalecają, by traktować klimatyzator jako dobry sposób na dogrzanie wnętrz, a nie jak główne źródło ciepła.

Opracowanie:

PUH Nik-Klim Paweł Jasilkowski

Legnica , Kazimierza Wielkiego 34 lok. 2

  • tel. 609 380 675

Podziel się