Artykuł sponsorowany Charakterystyka i zastosowanie zaworów hydraulicznych

Charakterystyka i zastosowanie zaworów hydraulicznych

Układ hydrauliczny stanowi zespół wielu elementów, których zadaniem jest współpraca. Każdy z tych elementów pełni tak naprawdę inną rolę, ale ważną. Wśród nich, wyróżniamy między innymi zawory hydrauliczne. W zależności od rodzaju oraz budowy, zawory hydrauliczne mają przeróżne zastosowania. Poznaj charakterystykę i zastosowanie zaworów hydraulicznych.

Zawory ciśnieniowe

Zawory ciśnieniowe służą do ograniczenia maksymalnego ciśnienia występującego w układzie, celem zabezpieczenia jego podzespołów przed uszkodzeniem. Są to zawory bezpośredniego działania, które w przypadku nadmiaru cieczy odprowadzają ją do zbiornika. Zawory ciśnieniowe znajdują swoje zastosowanie w układach hydraulicznych, które polegają na wykorzystywaniu własności cieczy sprężonej do określonego ciśnienia, gdzie występuje wysokie ryzyko dotyczące stabilności całego układu.

Zawory przepływowe

Zawory sterujące przepływem pozwalają na kontrolę prędkości działania siłowników oraz silników hydraulicznych poprzez zmianę przekroju przepływu medium. Szybkość przepływu regulowana jest bezstopniowo. Zawory tego typu stosuje się w układach hydraulicznych, które mogą pracować z bardzo zróżnicowaną mocą, która zależy od szybkości przepływu cieczy.

Zawory kierunkowe

Zawory kierunkowe mają za zadanie rozprowadzić ciecz w odpowiednie gałęzie układu hydraulicznego. Mogą służyć jako zawory odcinające przepływ lub do bezpośredniego sterowania pracą siłowników i silników hydraulicznych. Tego typu zaworów hydraulicznych wykorzystuje się w złożonych układach hydraulicznych, w których ciecz może przepływać różnymi przewodami. Konstrukcja ta może mieć formę trójdrogową, czterodrogową czy sześciodrogową.

Zakłócenia w pracy zaworów hydraulicznych

Zawory hydrauliczne narażane są na wiele znacznych przeciążeń czy uszkodzeń. Dlatego odpowiednie utrzymanie ich jest niezwykle ważne. W przeciwnym razie narażamy zawory hydrauliczne na: zapchanie zaworu, zbyt mocne zamknięcie lub rozwarcie zaworu, zapchanie filtra w układzie sterującym, przedostanie się powietrza lub zanieczyszczeń stałych i  ciekłych do układu hydraulicznego, zablokowanie wrzeciona zaworu, uszkodzenie membrany, nieprawidłowe warunki eksploatacyjne, takie jak zanieczyszczenie cieczy roboczej, zbyt małe lub zbyt duże ciśnienie robocze. Dlatego należy zlecać regularne serwisowanie zaworów hydraulicznych przez profesjonalne firmy. Ponadto doradzamy także zakup wysokiej jakości zawory, by łatwo i szybko nie ulegały wyżej wymienionym uszkodzeniom. W tym celu polecamy skorzystanie z usług firmy Emet-Impex. Armatura przemysłowa, pompy, automatyka przemysłowa, która zajmuje się dystrybucją zaworów hydraulicznych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas