Artykuł sponsorowany Cechy tarcicy na więźbę dachową

Cechy tarcicy na więźbę dachową

Więźba dachowa tworzona jest z wysokiej jakości tarcicy, którą klasyfikuje się według normy PN-EN 388 do różnych klas drewna konstrukcyjnego. Przy zakupie obrobionego drewna do tworzenia konstrukcji dachu należy zwracać uwagę na wiele elementów. Między innymi ważne jest to, aby drewno miało odpowiednie wymiary i masę, wskazaną w opracowaniach architektonicznych. Tarcicę na więźbę dachową najlepiej zamawiać zatem w tartakach. Jakie powinna mieć ona unikalne cechy?

Stawiając na tarcicę impregnowaną

Wysokiej jakości więźba dachowa wcale nie musi być tworzona z dużej ilości elementów. Nie musi być też wykonana w najwyższym standardzie, jeśli chodzi o nośność i obciążenia. Obecnie pokrycia dachowa są przez producentów „odchudzane”, dzięki czemu można stawiać na lżejsze drewno konstrukcyjne. Każdorazowo powinno być one jednak zaimpregnowane. Tarcia impregnowana to wysokiej klasy produkt tartaczny, który jest świetnie zabezpieczony przed atakami insektów, pasożytów czy grzybów. Takie drewno jest również odporne na korozję biologiczną, zawilgocenia oraz wyróżnia się wysokim standardem przeciwpożarowym.

Obecnie tarcicę impregnuje się m.in. metodą zanurzeniową. Drewno kąpane jest w roztworach impregnujących zimnych lub ciepłych, które wnikają w głąb struktury.

Drewno czterostronnie strugane

Kolejnym sposobem na podwyższenie parametrów technicznych drewna na więźbę dachową jest jego czterostronne struganie. Fazowane krawędzie zapewniają utwardzenie powierzchni oraz usunięcie z nich charakterystycznych, elastycznych oraz miękkich włosków. Taki produkt nie tylko lepiej przygotowywany jest do prac dekarskich, ale również zabezpieczony jest przed warunkami pogodowymi, owadami oraz ewentualnymi pożarami.

Pamiętać należy o tym, że drewno czterostronnie strugane może kosztować nawet o 100-200 złotych więcej za metr sześcienny materiału w porównaniu z tarcicą niestruganą. Przy większych zamówieniach, również na specjalne zlecenie najlepsze firmy obniżają jednak ceny. Korzystną współpracę zawsze oferuje TARTAK Stanisława Swachy, który zajmuje się produkcją tarcicy, drewna paletowego, boazerii czy materiałów drzewnych opałowych.

Klasa według normy PN-EN 388 i jej znaczenie

Kupno drewna konstrukcyjnego na więźbę dachową wiąże się z koniecznością wybierania tylko produktów, które posiadają znaki CE. Producent musi zatem stemplować swój wyrób, co pozwala kupującemu określić klasę wytrzymałości tarcicy. To ona jest podstawą dla kategoryzacji drewna konstrukcyjnego według normy PN-EN 388. Dla drewna liściastego wyróżnia się zatem klasy: C14, C16, C18, C20, C22, C24, C27, C30, C35, C40, C45, C50. Gatunki liściaste segregowane są według oznaczeń: D18, D24, D30, D35, D40, D50, D60 oraz D70.

Jaką klasę drewna należy zatem wybrać dla więźby dachowej domu jednorodzinnego? W zależności od złożoności konstrukcji, masy całkowitej poszycia dachowego i innych elementów dekarskich, a także w zależności od analiz pogodowych na danym terenie, dobierane są głównie klasy między C24  a C40. Więźby dachowe z drewna liściastego można tworzyć zaś z typu D24 lub wyższego. Istotne jest jednak to, aby materiał wyróżniał się bardzo niskim poziomem wilgotności. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas