Artykuł sponsorowany Jakie są najważniejsze cechy drewna konstrukcyjnego?

Jakie są najważniejsze cechy drewna konstrukcyjnego?

Drewno konstrukcyjne dobrej jakości determinuje wytrzymałość całej konstrukcji. Choć solidny surowiec nie jest tani, opłaca się w niego zainwestować. Odpowiednio dobrany rodzaj drewna gwarantuje trwałość i bezpieczeństwo systemu konstrukcji. Jak wybrać drewno budowlane dobrej jakości? Dowiesz się z niniejszego poradnika.

Jakie powinno być drewno konstrukcyjne?

Drewno konstrukcyjne powinno charakteryzować się parametrami wytrzymałościowymi dostosowanymi do typu danej konstrukcji. Projekt budynku zawiera między innymi informacje na temat ważnych elementów drewnianych, jak również klasy drewna. W trakcie zakupu drewna budowlanego koniecznym jest zwrócenie uwag liczbę pęknięć - im jest ich więcej tym wytrzymałość drewna jest szacowana na niższą. Warto też wiedzieć, iż w konstrukcji budynku nie powinno się stosować belek posiadających głębokie pęknięcia z obu stron. Takie elementy nie spełnią bowiem swojej funkcji w odpowiedni sposób.

Drewno konstrukcyjne dobrej jakości

W jaki sposób sprawdzić czy dany typ drewna sprawdzi się w konkretnej konstrukcji? Na to pytanie odpowiada Przemysław Włodarski, właściciel zakładu przetwórstwa drzewnego Euro-Wood Miłomłyn. Specjalista wskazuje najważniejsze cechy, które powinno spełniać drewno przeznaczone do budowy.

Klasa drewna

Przed dokonaniem zakupu drewna konstrukcyjnego należy skonsultować się z wykonawcą. To on wskaże czym powinien cechować się materiał do konkretnego przeznaczenia. Jednym z najważniejszych aspektów jest klasa drewna konstrukcyjnego. Celem budowy konstrukcji domu o lekkim szkielecie korzysta się najczęściej z drewna iglastego klasy C24. Tego typu surowiec nie może posiadać zgnilizny. Dopuszcza się jednak oblinę, obejmującą łącznie mniej niż ¼ grubości oraz szerokości. Drewno klasy C24 może również posiadać pęknięcia nieprzekraczające 30 cm. Rekomendowanym surowcem przeznaczonym do budowy lekkiego szkieletu jest drewno konstrukcyjne czterokrotnie strugane. Ten typ cechuje się znaczną trwałością, jak również dużo trudniej ulega zapłonowi. Czterokrotne struganie pozwala uzyskać gładką powierzchnię drewna, które staje się znacznie bardziej trwała na działanie szkodników.

Wilgotność drewna

Odpowiednia wilgotność jest również ważnym aspektem drewna konstrukcyjnego. Zbyt wilgotny surowiec jest mniej wytrzymały niż ten suszony, a co za tym idzie - nośność konstrukcji będzie znacznie niższa. Warto więc wybrać drewno suszone komorowo, ponieważ ten sposób obróbki gwarantuje jego wyjałowienie. Oznaczo to, iż po zakończonym procesie w drewnie nie będzie śladów grzybów, pleśni czy zarodników owadów. Stopień wilgotności drewna na więźbę dachową nie powinien przekraczać 20%, zaś w kontekście elementów znajdujących się na zewnątrz 23%.

Stosowne oznaczenia drewna

Drewno budowlane powinno być oznaczone symbolem CE. Według obowiązujących przepisów każdy tartak ma obowiązek znakowania w ten sposób drewna konstrukcyjnego. Dzięki oznakowaniu CE można mieć pewność, iż drewno spełnia wszelkie normy i nadaje się do przeznaczenia budowlanego. Można spotkać się dwiema formami oznaczania drewna:

  • kietą zawierającą klasę wytrzymałości widoczną na każdym elemencie,
  • zbiorczą deklarację zgodności do całości elementów.

Drewno konstrukcyjne, które nie posiada tego oznaczenia jest surowcem nieznanego pochodzenia. Nie zaleca się więc jego zakupu w kontekście budowlanym, gdyż może nie spełniać ściśle określonych norm i nie zapewnić konstrukcji odpowiednich parametrów.

Jak kupić drewno konstrukcyjne?

Projekt domu zakłada konkretną ilość drewna potrzebnego na konstrukcje obliczoną w metrach sześciennych. Wybierając się do konkretnego tartaku celem zakupu drewna warto więc mieć przy sobie projektu budowlany. Warto sprawdzić kilka zakładów oferujących zakup drewna konstrukcyjnego. Niekiedy okazuje się, iż najlepszą ofertę proponuje lokalny tartak. Korzystanie z dystrybutorów drewna znajdujących się w pobliżu budowy pozwala na znaczną oszczędność kosztów transportu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas