Artykuł sponsorowany Budowa i zasada działania paneli fotowoltaicznych

Budowa i zasada działania paneli fotowoltaicznych

Czy wiesz, jaka energia odnawialna ma największą dynamikę wzrostu w produkcji energii elektrycznej? Tak, to fotowoltaika. Ekologiczna i darmowa energia elektryczna wytarzana z udziałem promieniowania słonecznego. Nie emituje szkodliwych substancji do środowiska, dlatego uważana jest za czystą energię. Jeśli już wiesz tak dużo o fotowoltaice, dowiedz się jeszcze, jak działa.

Na czym polega zjawisko fotowoltaiczne?

Fotowoltaika jest konwersją energii słonecznej na energię elektryczną. Promieniowanie słoneczne dostarcza nieograniczonej, przynajmniej z naszej perspektywy, ilości darmowej energii. Dociera ona w postaci fotonów, których zdolność do przekazywania energii wykorzystywana jest w procesie fotowoltaicznym. Przebiega on w ogniwach zbudowanych z półprzewodników, najczęściej z takich pierwiastków jak krzem, german lub selen. Płytka ogniwa składa się z dwóch warstw oddzielonych warstwą graniczną. Górna warstwa, przyjmująca promieniowanie jest tak domieszkowana, by mieć nadmiar elektronów, natomiast warstwa dolna, tak by wykazywać ich niedobór. W takim układzie w obszarze granicznym tworzy się pole elektryczne. Pod wpływem energii fotonu w półprzewodniku uwalniany jest dodatkowy elektrony, który ulega przemieszczanie. Tworzy się różnica potencjałów, a więc prąd elektryczny.

Jak zbudowana jest instalacja fotowoltaiczna?

Panele fotowoltaiczne składają się z szeregu ogniw. Po zamknięciu obwodu pomiędzy dwiema warstwami ogniwa fotowoltaicznego rozpoczyna się przepływ prądu. Dzięki okablowaniu prąd stały trafia do falownika, czyli inwertera. Jego zadaniem jest zamiana prądu stałego na zmienny oraz dopasowanie jego parametrów, by były zgodne z cechami prądu elektrycznego płynącego w sieci energetycznej. Następnie prąd dociera do liczników dwukierunkowych, które liczą ilość energii wytworzonej i zużytej przez właściciela instalacji fotowoltaicznej. Przyłączenie instalacji do sieci energetycznej pozwala na przesyłanie nadmiaru energii wyprodukowanej i późniejszy jej odbiór w trybie uzgodnionym z dostawcą energii.

Montaż paneli fotowoltaicznych

Panele montuje się najczęściej na dachach budynków lub na specjalnych konstrukcjach, w miejscach najbardziej wyeksponowanych na promieniowanie słoneczne. Zajmują się tym wyspecjalizowane firmy. Dobrym przykładem profesjonalnego wykonawcy jest działający na  Dolnym Śląsku dostawca fotowoltaiki Eko Cumulus z Wrocławia. Specjaliści tej firmy na podstawie przeprowadzonego audytu fotowoltaicznego projektują instalację fotowoltaiczną i zajmują się jej montażem w gospodarstwach domowych, rolnych oraz w firmach i instytucjach.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas