Rodzaje instalacji fotowoltaicznych
PrzemysłW kontekście instalacji fotowoltaicznych wyróżnia się jej kilka rodzajów, w zależności od przyjętego kryterium podziału. W najbardziej powszechnym rozróżnieniu pod uwagę brana jest współpraca instalacji z siecią elektromagnetyczną (EE). Przyjmując taki sposób porządkowania, wymienia się trzy główne rodzaje instalacji fotowoltaicznych. Dobrze wiedzieć, jakie są pomiędzy nimi różnice.
Instalacje off-grid i instalacje on-grid
Instalacje fotowoltaiczne można dzielić na różne sposoby. Podczas ich klasyfikowania brane są pod uwagę zazwyczaj takie kryteria jak przeznaczenie generowanej przez instalacje energii, miejsce i sposób podłączenia generatora PV, wielkość systemu PV oraz wielkość napięcia sieci, do której podłącza się system PV. Jednak w najbardziej znanym rozróżnieniu zwraca się uwagę na relację danej instalacji z siecią elektromagnetyczną – mówi ekspert z firmy SunKlim.
W przypadku instalacji off-grid następuje magazynowanie wytworzonej energii w specjalnych akumulatorach. Nie pojawia się w nich przekazywanie nadmiaru energii do sieci energetycznej. Co więc ważne, nie ma możliwości, by w tego rodzaju instalacjach zabrakło potrzebnych akumulatorów. Instalacje te nazywa się autonomicznymi, odróżniając je tym samym od rodzaju on-grid. Rozwiązanie to sprawdza się wszędzie tam, gdzie podłączenie do sieci energetycznej jest bardzo kosztowne oraz tam, gdzie wcale nie jest to możliwe. Instalacje fotowoltaiczne działające „na wyspę” (czyli właśnie instalacje off-grid) spotkać można między innymi na statkach i w domkach letniskowych.
Na czym innym polega działanie instalacji fotowoltaicznych on-grid, czyli instalacji sieciowych, które składają się z paneli fotowoltaicznych, konstrukcji mocującej, inwertera i licznika dwukierunkowego. Co ciekawe, instalacje on-grid można podzielić na trzy podgrupy. Pierwszą z nich stanowią instalacje z jednym falownikiem centralnym, drugą – instalacje z mikroinwerterami, trzecią – instalacje z falownikami stringowymi. W instalacji sieciowej odbywa się konwertowanie prądu stałego na prąd zmienny, płynący w sieci energetycznej. Możliwe jest to dzięki wykorzystaniu inwertera. Nadmiar wyprodukowanej energii trafia do sieci energetycznej, po czym licznik dwukierunkowy zlicza realną ilość pobranego prądu. Dzięki temu płacimy wyłącznie za to, co zostało przez nas zużyte. Nadmiar energii z powodzeniem można odsprzedać. Zdecydowanie się na instalację on-grid jest korzystniejsze finansowo niż montaż instalacji off-grid.
Czy istnieje możliwość połączenia tych dwóch rodzajów instalacji?
Trzecim rodzajem instalacji fotowoltaicznych są instalacje, w których połączone zostały wyżej wymienione rodzaje. Nazywa się je systemami mieszanymi, hybrydowymi albo skojarzonymi. W instalacjach hybrydowych wykorzystuje się zalety on-grid oraz off-grid. W ich skład wchodzą panele fotowoltaiczne i dodatkowy element zasilający, którym może być generator prądu, sieć publiczna lub turbina wiatrowa. A zatem instalacje mieszane cechuje połączenie paneli fotowoltaicznych w jedną instalację z innymi generatorami energii elektrycznej. Systemy skojarzone stosuje się zazwyczaj tam, panuje stosunkowo małe nasłonecznienie.