Artykuł sponsorowany Etapy montażu paneli fotowoltaicznych

Etapy montażu paneli fotowoltaicznych

Prawidłowy montaż paneli fotowoltaicznych we właściwym miejscu gwarantuje ich wysoką wydajność, a co za tym idzie większe oszczędności wynikające z zasilania budynków energią słoneczną. Dlatego też jest on zaraz po zaprojektowaniu i dobraniu urządzeń instalacji fotowoltaicznej najważniejszym elementem wpływającym na sprawne działanie przydomowej elektrowni słonecznej. W tym artykule omawiamy więc, gdzie można ulokować panele fotowoltaiczne i jak przebiega ich montaż. 

Gdzie mogą być montowane panele słoneczne?

Instalacje fotowoltaiczne najczęściej montowane są na dachach budynków. Istnieje jednak możliwość ulokowania ich na gruncie w dobrze nasłonecznionym miejscu, kiedy dach nie spełnia określonych warunków. 

Montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie odbywa się wtedy na specjalnie przygotowanych stelażach, które zapewniają stabilność całej konstrukcji oraz łatwy dostęp do wszystkich podzespołów instalacji. 

Warunki, jakie musi spełniać dach, aby móc na nim zamontować panele fotowoltaiczne

Aby móc zamontować fotowoltaikę na dachu, powinien spełniać on pewne warunki, do których zalicza się przede wszystkim właściwy kąt jego nachylenia, wynoszący około 30-40 stopni. Dzięki temu panele będą w stanie generować najwięcej prądu z energii słonecznej.

Dostęp promieni słonecznych do dachu nie powinny także blokować znajdujące się w sąsiedztwie budynki czy drzewa, których konary dodatkowo generują ryzyko uszkodzenia paneli. 

Przy montażu paneli fotowoltaicznych na dachu istotne jest także to, w którą stronę będą one skierowane. Co do zasady unika się ich montowania na północnych częściach dachu, których nasłonecznienie w ciągu dnia jest najmniejsze o każdej porze roku. Ważną kwestią jest również sama wytrzymałość konstrukcji dachowej, która powinna być w stanie wytrzymać ciężar instalacji fotowoltaicznej bez nadmiernego obciążania więźby dachowej, które mogłoby doprowadzić do jego zawalenia. 

Dodaje specjalista z firmy oferującej montaż paneli fotowoltaicznych Sun-Spot.

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu w 4 krokach

Kiedy miejsce pod montaż paneli fotowoltaicznych zostanie już wybrane zgodnie ze wskazanymi warunkami, można przejść do ich montażu, który składa się z 4 etapów. 

Etap pierwszy- montaż konstrukcji wsporczej 

Zarówno podczas wykonywania instalacji fotowoltaicznej na dachach, jak i gruntach, konieczne jest zastosowanie specjalnej konstrukcji. To ona będzie stanowić podstawę dla montowanych na nich później paneli, dlatego powinna być zamocowana w staranny sposób. 

W tym przypadku ważne jest także to, aby konstrukcja zapewniała minimalnie 15 centymetrów odstępu od powierzchni dachu czy gruntu znajdującego się pod nią. Dzięki temu panele będą miały zapewnioną właściwą cyrkulację powietrza i nie będą się przegrzewać. 

Etap drugi- przygotowanie okablowania

Na wykonanej konstrukcji, przed montażem paneli fotowoltaicznych rozkładane jest następnie odpowiednie okablowanie. Powinno ono znajdować się w specjalnych osłonach chroniących je przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz warunkami atmosferycznymi. 

Etap trzeci- montaż falownika

W zależności od wybranego rodzaju urządzenia, falownik montowany może być wewnątrz budynków lub tuż przy panelach. Druga z opcji stosowana jest najczęściej w przypadku mikroinstalacji fotowoltaicznych o mocy do 50 kW. 

Etap czwarty- montaż paneli fotowoltaicznych 

Ostatnim etapem związanym z fizycznym montażem paneli fotowoltaicznych jest ich umiejscowienie na konstrukcji wsporczej oraz podłączenie do wcześniej przygotowanej instalacji. Powinny być one rozłożone na danej powierzchni w bezpiecznych odstępach od siebie, ułatwiających między innymi późniejsze ich czyszczenie.

Po tych czynnościach należy jeszcze podłączyć instalację fotowoltaiczną dla domu do sieci oraz zgłosić jej montaż operatorowi energii elektrycznej w celu wymiany licznika na dwukierunkowy i podpisania nowej umowy. 

Kiedy te formalności zostaną dopełnione, zamontowane panele fotowoltaiczne są gotowe do użytkowania i można cieszyć się już w pełni ekologiczną i tańszą energią elektryczną. Warto dodatkowo wykonać jednak także pomiar wydajności instalacji, aby sprawdzić, czy wszystkie jej elementy działają w pełni sprawnie. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas