Artykuł sponsorowany Badania magnetyczno-proszkowe jako metoda wykrywania niezgodności materiałowych

Badania magnetyczno-proszkowe jako metoda wykrywania niezgodności materiałowych

Maszyny i urządzenia nierzadko ulegają uszkodzeniom. Nawet mikropęknięcia bywają początkiem poważnych awarii. Dlatego tak ważne są regularne analizy, które wykazują wszelkie nieprawidłowości. Takie, dzięki którym możesz w porę zareagować, zapobiec zniszczeniu maszyny i zminimalizować koszty lub po prostu zyskać pewność, że wszystko jest w porządku. Jest to możliwe z pomocą badań magnetyczno-proszkowych. Co to dokładnie jest? Wyjaśniamy.

Badania magnetyczno-proszkowe – czemu są tak ważne?

Badania magnetyczno-proszkowe należą do badań nieniszczących. Są więc bezpieczne, bezinwazyjne, a jednocześnie nadzwyczaj skuteczne. Dzięki nim z łatwością ocenisz stan danego materiału, w tym maszyn, urządzeń, elementów konstrukcyjnych – i wielu innych. Są przeprowadzane po to, by uzyskać informacje o właściwościach danego przedmiotu. Co istotne, test można wykonywać podczas użytkowania sprzętów, bez ingerencji w ich pracę.

Analizy tego rodzaju w znakomity sposób weryfikują stan techniczny wyznaczonych części. Dlatego właśnie są wykorzystywane w przemysłach:

  • motoryzacyjnym,
  • lotniczym,
  • energetycznym,
  • petrochemicznym,
  • stoczniowym.

Oczywiście to nie wszystko – badania magnetyczno-proszkowe umożliwiają ocenę zarówno nieużywanych jeszcze elementów, jak i już tych, które są intensywnie eksploatowane lub były narażane na uszkodzenia. Doskonale się nadają do badania odkuwek, odlewów i złączy spawanych, weryfikując wybrane powierzchnie.

Analizy wskazują wszelkie pęknięcia, podtopienia, przyklejenia, zakucia, porowatość i inne anomalie do 2 mm pod powierzchnią. Badanie zaczyna się od oczyszczenia nawierzchni i opiera na działaniu procesów magnetycznych. Polega na wzbudzeniu pola magnetycznego na wybranych częściach, wykrywając strumienie rozproszenia oraz zmiany w układzie proszku magnetycznego.

Co jeszcze warto wiedzieć o badaniu magnetyczno-proszkowym?

 

Metoda tego typu jest szybka i wiarygodna. W sposób nieniszczący wykrywa niezgodności materiałowe. Jej technikę z łatwością dobierzesz do danego detalu.

Tak więc badanie magnetyczno-proszkowe można przeprowadzić, używając proszku natryskiwanego gruszką, np. w przypadku detali o wysokiej temperaturze. Przy gładkich powierzchniach sprawdzi się technika biało-czarna, a do miejsc, w których jest ważna czułość badania, korzystne będzie światło UV. Do tego dochodzi jeszcze wybór typu magnesowania – prądem stałym lub zmiennym.

Warto więc wybrać odpowiednich specjalistów – takich jak firma ELANA PET, którzy we właściwy sposób wykonają badanie. Można je przeprowadzać nie tylko w warsztatach, ale też w terenie. Do tego koszt wykonania tej analizy jest bardzo korzystny w porównaniu do przeprowadzenia innych badań nieniszczących.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas