Materiał Partnera Akumulatory przemysłowe. Charakterystyka

Akumulatory przemysłowe. Charakterystyka

Akumulatory pełnią ważną funkcję w wielu instalacjach przemysłowych. Umożliwiają one sprawne i efektywne gromadzenie oraz przechowywanie energii. Jeśli chodzi o wykorzystywane metody produkcyjne, to największą popularnością cieszy się nowoczesna technologia AGM. Stanowi ona alternatywę dla tradycyjnych rozwiązań z zakresu gospodarowania energią w przemyśle.

Korzyści ze stosowania akumulatorów przemysłowych

W nowoczesnych akumulatorach przeznaczonych do zastosowań przemysłowych nie stosuje się żelu i substancji żelujących, a zamiast tego dąży się do wykorzystywania technologii AGM. Akumulatory przemysłowe o dobrze dobranych parametrach pozwalają na uzyskanie wysokiej wartości natężenia podczas krótkich czasów wyładowania.

Zwłaszcza akumulatory przemysłowe wyprodukowane w technologii AGM mają wiele zalet, a najważniejszą jest to, że mogą one spełniać swoje funkcje w sposób nieprzerwany nawet przez kilkanaście lat. Jest to jednak możliwe wyłącznie w przypadku, gdy otoczenie ma odpowiednią temperaturę, najlepiej na poziomie około 20°C.

Jak wyjaśnia specjalista z hurtowni akumulatorów Bat Profi: „Jeśli konstrukcja jest szczelna, takie urządzenia stają się praktycznie bezobsługowe. Nowoczesne akumulatory przemysłowe są w stanie pracować w dowolnym położeniu, i to bez ryzyka wyładowania lub utraty pojemności”.

Na co zwracać uwagę?

Przy wyborze akumulatorów do zastosowań przemysłowych należy zwrócić uwagę na ognioodporność. Uzyskuje się ją przez zastosowanie trudnopalnej żywicy ABS na pojemniku, pokrywie i na osłonie zaworu.

Liczy się także mechanizm rekombinacji tlenu, który umożliwia kontrolowanie wytwarzania się gazu. Wówczas jest on absorbowany i redukowany przez płyty ujemne.

Hermetyczna konstrukcja urządzenia stanowi zabezpieczenie przed niekontrolowanym wyciekiem elektrolitu. W technologii AGM absorbcja płynu jest możliwa dzięki gąbczastej strukturze separatorów wykonanych z włókna szklanego.

Szczególnie ważną rolę odgrywa dziś bezobsługowość akumulatorów. W modelach przemysłowych, o szczelnej konstrukcji, nie trzeba regularnie kontrolować gęstości elektrolitu. Użytkownik nie musi ponadto dbać o uzupełnianie poziomu wody.

Obecnie coraz więcej klientów dba o to, by urządzenie było w stanie wykonywać pracę w dowolnym położeniu, bez ryzyka przeciekania oraz bez szkody dla pojemności.

Akumulatory przemysłowe w technologii AGM

Obecnie, jak już wspomniano, akumulatory przemysłowe w dużej mierze opierają się na technologii AGM. Elektrolit jest w nich zamknięty w macie szklanej. Dzięki temu urządzenie może być stawiane w dowolnej pozycji, bez ryzyka wylania się płynu. Modele AGM do zastosowań przemysłowych są lekkie i stosunkowo tanie.

Czas bezawaryjnej pracy i zachowania sprawności takich produktów jest uzależniony od wielu czynników. Do najważniejszych należy zaliczyć napięcie ładowania, głębokość i szybkość wyładowań oraz ich ilość.

 

Podziel się