Materiał Partnera
Różne rodzaje obróbki skrawaniem

Różne rodzaje obróbki skrawaniem

Termin obróbka skrawaniem jest dość często spotykany, jednak wiele osób nie wie dokładnie, co oznacza. Czynności wykonywane w tym zakresie obejmują kompleksowe przygotowanie części do maszyn lub urządzeń. Poszczególne komponenty muszą się bowiem charakteryzować określonym kształtem i rozmiarem, co umożliwia właśnie obróbka skrawaniem. Jakie jej poszczególne rodzaje można wyróżnić?

Usunięcie wiórów i naddatku

Obrabianie metalu stosowane jako technika wytwarzania części do różnych urządzeń czy maszyn wykonywane jest w kilku różnych wariantach. Za pomocą odpowiedniego sprzętu wykwalifikowany specjalista wykonuje odpowiedni rodzaj obróbki skrawaniem. Jednym z nich jest tzw. obróbka wiórowa. W tym przypadku metal obrabiany jest za pomocą przystosowanych do tego narzędzi o charakterystycznym, określonym kształcie i geometrii ostrza. Najczęściej wykorzystywane są do tego noże tokarskie i frezy, które skutecznie eliminują zbędny materiał występujący w formie wiórów. W zakresie tego typu obróbki wykonywane jest m.in. frezowanie, toczenie, wiercenie czy dłutowanie.

Takie prace w sposób profesjonalny i precyzyjny wykonywane są w firmie Seweryn, która nie tylko posiada zaawansowany park maszynowy, ale zatrudnia także doświadczony i kompetentny personel. Do obróbki skrawaniem zalicza się też obróbka ubytkowa. Polega na usunięciu naddatku, czyli nadmiarowej ilości obrabianego materiału, co z kolei pozwala na nadanie pożądanych właściwości: wymiarów, kształtu czy chropowatości. Oprócz obróbki wiórowej i ubytkowej renomowane firmy wykonują także inne czynności.

Obróbka ścierna i obwiedniowa

Szlifowanie, gładzenie, polerowanie czy docieranie to procesy wykonywane w ramach obróbki ściernej. Ten typ obróbki skrawaniem wykorzystuje luźne ziarna ścierne lub takie, które związane są spoiwem. Mogą więc występować w postaci tarczy, osełki czy pasty, ale też pozostać w formie luźnego ścierniwa. W zależności od wykorzystywanych narzędzi obróbkę ścierną dzieli się m.in. na szlifowanie ściernicą lub taśmowe, gładzenie, polerowanie ścierne czy docieranie docierakami, bębnowe albo wirowe. Stosowana przez firmy wykonujące profesjonalną obróbkę skrawaniem jest też metoda obwiedniowa. Najczęściej wybiera się ją do obróbki uzębień kół zębatych ze względu na tryb pracy – zarys podzespołu poddanego obrabianiu stanowi jednocześnie obwiednię następnych, leżących blisko siebie krawędzi skrawających narzędzia. Różne typy obróbki skrawaniem są więc wykorzystywane do tworzenia konkretnych elementów. Tego typu pracę należy zlecić jedynie profesjonalistom, którzy posiadają niezbędne maszyny oraz odpowiednie kwalifikacje do wykonywania precyzyjnej obróbki.

Opracowanie:

Seweryn PPHU Wojciech Seweryn

Burkatów 28

Podziel się