Materiał Partnera
Czy warto kupować używane maszyny budowlane?

Czy warto kupować używane maszyny budowlane?

Maszyny budowlane to spory wydatek, jednak trudno wyobrazić sobie pełnowartościową działalność opartą na robotach budowlanych bez specjalistycznych maszyn. Osoby, które chcą wyposażyć w nie swoje przedsiębiorstwa, mogą wybierać spośród maszyn nowych oraz używanych. Która opcja jest lepsza? Rozważmy za i przeciw. Czy używane maszyny budowlane są warte zainteresowania?

Zalety i wady nowych maszyn budowlanych

Zacznijmy od nowych maszyn budowlanych. O ich zaletach nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Najważniejsze w nowych maszynach (nie tylko budowlanych) jest to, że są nieużywane, a więc niezniszczone, niezużyte. Każdy, najdrobniejszy nawet element jest nowy i nienaruszony. Zakup nowych maszyn budowlanych nie jest obarczony ryzykiem ukrytej usterki (nie licząc wad fabrycznych, te jednak są rzadkością i są usuwane przez producenta w ramach rękojmi lub gwarancji).

– Zaletą nowych maszyn budowlanych jest to, że jako pierwszy właściciel mam pewność tego, że maszyna nie była źle użytkowana – mówi ekspert z firmy XCMGEuropa Trading. – To, jak długo nam posłuży, będzie zależało od tego, jak będziemy ją eksploatować i serwisować, a nie od tego, w jakich rękach była wcześniej.  

Nowe maszyny to także nowe technologie zastosowane do ich produkcji, a to przekłada się na wyższy komfort użytkowania, większe bezpieczeństwo oraz oszczędności (np. mniejsze spalanie). Tym, co może zniechęcać do zakupu maszyn budowlanych, są ich ceny. Warto jednak wziąć pod uwagę to, ile możemy zarobić na takiej maszynie, zarówno w czasie pracy z nią, jak i przy odsprzedaży.

Zalety i wady używanych maszyn budowlanych

Zupełnie odwrotnie niż w przypadku nowych maszyn budowlanych sprawy mają się przy używanych. Zakup takiego sprzętu to znacznie mniejszy wydatek, co jest niewątpliwą zaletą. Niestety, mimo zapewnień sprzedawców o doskonałym stanie towaru, nigdy nie ma się stuprocentowej pewności co do tego, w jakiej faktycznie jest kondycji.

Rynek wtórny, szczególnie w przypadku skomplikowanych i intensywnie eksploatowanych maszyn i pojazdów, zawsze jest trochę loterią. Nie mamy pewności, jak poprzedni właściciel obchodził się z maszyną, chyba że jest w stanie przedstawić nam dokładną dokumentację. Nie możemy także zwrócić się do producenta w razie awarii, ponieważ gwarancja wygasła. To, czy zakup używanej maszyny budowlanej był korzystny, można określić dopiero po dłuższym czasie. Jeżeli minie on bez poważniejszych awarii, możemy powiedzieć, że dobrze trafiliśmy. Nie jest to jednak regułą. Jeżeli więc nie możemy sobie pozwolić na nową maszynę, zakup używanej nie jest złym pomysłem, pod warunkiem, że znajdziemy pewnego i sprawdzonego sprzedawcę maszyn budowlanych, a także sami mamy nieco pojęcia o tym, na co zwrócić uwagę podczas oględzin maszyny wystawianej na sprzedaż.

Podziel się