Artykuł sponsorowany Do czego służą prasy hydrauliczne?

Do czego służą prasy hydrauliczne?

Fabryki przemysłowe, warsztaty, narzędziownie – we wszystkich tych miejscach można spotkać prasę hydrauliczną, która jest maszyną zwielokrotniającą siłę nacisku. Jej rodzaje różnią się od siebie budową, rodzajem napędu czy naciskiem. Wszystko w zależności od wykorzystania. Jaka jest dokładna charakterystyka prasy hydraulicznej i do czego służy? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

W jakich branżach wykorzystuje się prasy hydrauliczne?

Prasa hydrauliczna ma szerokie zastosowanie za sprawą pojawienia się nowych branż i odłamów przemysłu. Przyjrzymy się zatem bliżej, które z nich wykorzystują na co dzień tę maszynę. Prasa hydrauliczna jest przydatna przede wszystkim w obróbce metali, polegającej na jego cięciu, prostowaniu, wciskaniu czy wyciskaniu. Czynności te wykonywanie są głównie w zaawansowanym, ciężkim przemyśle, co nie oznacza, że w innych gałęziach prasa nie ma zastosowania. Przykładem może być branża spożywcza, gdzie służy ona do wyciskania owoców, ale również recykling, w którym maszyna potrzebna jest do pakowania makulatury czy prasowania surowców wtórnych. Prasa hydrauliczna wykorzystywana jest także w warsztatach samochodowych (np. w hydraulicznych podnośnikach samochodowych i układach hamulcowych), wulkanizacjach, narzędziowniach, zakładach produkcyjnych oraz fabrykach. Jest to możliwe, ponieważ maszyny techniczne wyposażone w siłowniki hydrauliczne wykorzystują działanie prasy hydraulicznej.

W jaki sposób działa prasa hydrauliczna?

Działanie prasy hydraulicznej nie jest takie skomplikowane jak mogłoby się wydawać, co sprawia, że trudno znaleźć dziedzinę przemysłu, w której nie jest stosowana. Wykorzystuje ono prawo Pascala powodujące, że siła nacisku zwielokrotnia się, kiedy dochodzi do wystąpienia stałego ciśnienia w układzie zamkniętym. Prasa hydrauliczna działa siłą na tłok pełniący rolę pompy, co sprawia, że na tłoku roboczym uzyskuje się zwielokrotnienie tej siły.

Jakie są główne rodzaje pras hydraulicznych?

Jak już zostało wspomniane we wstępie, prasy hydrauliczne różnią się od siebie m.in. rodzajem napędu. Można wybrać napęd ręczny (siłownik obsługiwany za pomocą pompy ręcznej), napęd nożny (obsługa odbywa się również poprzez pedał nożny), a także prasę hydrauliczno-pneumatyczną, w której siłownik uruchamia się ręcznie lub po podłączeniu do kompresora.

Ponadto wyróżniamy: prasy pionowe, prasy poziome oraz prasy pochyłe, a także:

  • prasy hydrauliczne ramowe – wykorzystywane często w warsztatach samochodowych, gdzie służą m.in. do wyciskania i wciskania łożysk, sworzni, wałków czy tulei,

  • prasy hydrauliczne wysięgowe – z korpusem w kształcie litery C, charakteryzujące się łatwością dostępu do stołu roboczego (z 3 stron prasy), dzięki czemu sprawnie można poddać obróbce (tłoczenie, sztancowanie, kucie) różnego rodzaju materiały.
Gdzie można zaopatrzyć się w prasę hydrauliczną?

Ze względu na szerokie zastosowanie pras hydraulicznych w różnych gałęziach przemysłu rośnie również popyt na tego rodzaju maszyny. Na rynku znajdują się firmy, które proponują swoim klientów maszyny zarówno nowe, jak i używane. Jedną z nich jest Arte Ferrum, która dodatkowo oferuje leasing maszyn używanych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas