Materiał Partnera
Trawnik idealny. Czyli jak odpowiednio o niego zadbać?

Trawnik idealny. Czyli jak odpowiednio o niego zadbać?

Soczysto zielony trawnik to marzenie każdego posiadacza ogrodu. Dzięki niemu ogród wygląda na czysty i zadbany. Niestety pielęgnacja  trawnika jest czasochłonna. Wymaga od nas pewnej regularności działań oraz cierpliwości. Jeżeli spełnimy koniczne warunki, zyskamy równy i pozbawiony chwastów dywan, który stanie się dumą naszej posesji. Jak to zrobić?

Zregeneruj trawnik po zimie

Trawnik po zimie wymaga szczególnej troski. Jest pożółkły, nierówny, często z kępami martwej już trawy. Żeby przywrócić mu świetność konieczne jest przeprowadzenie kilku działań, które pozwolą mu się zregenerować.  Po pierwsze: powinniśmy zajęć się jego wyczesaniem oraz nacięciem darni na głębokość do 7cm. Dzięki temu zabiegowi pozbędziemy się nieładnej, martwej trawy i uporządkujemy trawnik. W tym celu znakomicie sprawdzą się specjalne grabie ogrodnicze albo kultywator. Zaraz po tym dobrze jest nakłuć murawę za pomocą grabi w celu poprawienia struktury gleby oraz jej napowietrzenia. Pobudzi to trawnik do wzrostu. Powstałe otwory należy wypełnić piaskiem, a zaobserwowane ubytki w murawie trzeba uzupełnić. Podłoże warto wymienić na nowe i zasiać w nim specjalną mieszankę nasion.

Pierwsza wiosenne pielęgnacja

Kiedy zrealizowaliśmy już wszystkie czynności omówione w pierwszej części, przechodzimy do nawożenia trawnika. Dzięki temu pobudzimy wzrost trawy oraz przyczynimy się do jej lepszej regeneracji po okresie zimowym. Warto w tym celu zastosować kompost.  Stanowi on doskonałą odżywkę dla trawnika i będzie świetnym wabikiem dla dżdżownic, które mają zbawienny wpływ na stan naszej murawy. Zamiast kompostu równie dobrze sprawdzi się biohumus lub sztuczne nawozy mineralne.

Koszenie

Koszenie jest czynnością, która jednoznacznie kojarzy się z pielęgnacją murawy. Regularne koszenie trawy to klucz do utrzymania pięknego, przydomowego trawnika. Jego standardowa wysokość wynosi 3,5 do 4 cm, a źdźbło rośnie nawet do 5cm tygodniowo. Najlepiej więc kosić trawę co 5 dni. Zależnie od powierzchni, na której musimy wykonać tę pracę można zastosować różne sprzęty. Rynek obfituje w różnego rodzaju kosiarki i wykaszarki. Warto zapytać fachowców, które z nich wyróżniają się najlepszą jakością.  Profesjonalne doradztwo tego typu realizowane jest np. w renomowanym sklepie ogrodniczym Fabryka Równego Trawnika,  prowadzonym przez pana Mariusza Łaszkiewicza. Firma ta świadczy nie tylko usługi związane ze sprzedażą sprzętu ogrodniczego, ale też jako jedna z nielicznych zajmuje się jego wynajmem.

Nawożenie

Dobrze jest odpowiednio nawozić trawnik po uprzednim jego skoszeniu. Szczególnie jeżeli w tym celu użyliśmy kosiarki bębnowej, a wszystkie ścinki wyrzuciliśmy. Gleba potrzebuje wielu odpowiednich składników organicznych, by mogła na niej wyrosnąć mocna i zdrowa trawa. Zawsze w pierwszej kolejności zastanówmy się nad naturalnymi nawozami, a nawozy sztuczne stosujmy w razie konieczności.

Podlewanie

Każdy trawnik potrzebuje intensywnego nawadniania, zwłaszcza w czasie letnich upałów. Należy go podlewać co 2-3 dni, najlepiej rano. Dzięki temu woda może swobodnie przeniknąć głęboko w glebę, co spowoduje lepszy rozrost systemu korzennego trawy. Warto zaopatrzyć się w tym celu w specjalistyczne węże ogrodowe lub zraszacze, które znacznie ułatwią naszą pracę.

 

 

Opracowanie:

Podziel się