Artykuł sponsorowany Dlaczego do doniczek warto dokupywać podstawki?

Dlaczego do doniczek warto dokupywać podstawki?

Większość miłośników roślin dowiaduje się, jak o nie dbać jeszcze przed zakupem i ustawieniem w domu. Zaniedbywana jest jedynie wiedza o odpowiedniej oprawie. Wiele osób wybiera doniczki i podstawki przypadkowo albo tylko zgodnie z wystrojem wnętrza. Dobrze wiedzieć, jaka donica jest odpowiednia dla danej rośliny i czemu służy oraz jak dobrać podstawkę pod doniczkę.

Czy można sadzić rośliny w doniczkach bez dziurek?

Wybierając miejsce dla nowej rośliny trzeba uwzględnić warunki oświetleniowe i temperaturę oraz wybrać doniczkę. Największym błędem popełnianym przez nowicjuszy jest wybór naczynia tylko ze względu na ładny wygląd. To niedopatrzenie, ponieważ najważniejsze jest to, żeby doniczka odpowiadała posadzonemu w niej okazowi. Poza walorami estetycznymi naczynie musi mieć odpowiednią wielkość. Ponadto, szczególnie na początku przygody z roślinami domowymi, musi mieć dziurki i podstawkę, żeby nadmiar wody mógł odpłynąć. W przeciwnym razie kwiat zginie z powodu zbyt dużej wilgoci, ponieważ powoduje uszkodzenia korzeni i gnicie.

Czemu służą podstawki pod doniczki?

Podstawka ma za zadanie chronić roślinę i wyłapywać wodę spływającą z doniczki. Bez niej można się czasami obyć w ogrodzie lub na balkonie, gdzie woda sączy się bezpośrednio do ziemi. We własnych czterech ścianach ceramiczna podstawka pod doniczki jest zawsze potrzebna. Jej ważną rolą jest również wyraźne pokazanie, że podlewanie jest zbyt obfite. Podstawka, podobnie jak doniczka, pełni także rolę dekoracyjną. Obecnie bez trudu można znaleźć taką, która pasuje do stylu wyposażenia mieszkania. Dla osób często przestawiających rośliny wymyślono nawet podstawki na kółkach. Ci, którzy wolą wystrój purystyczny, mogą podstawić pod doniczki minimalistyczne talerze i półmiski, które wyłapią nadmiar wody.

Jak duże powinny być doniczki i podstawki?

Obowiązuje zasada: im większa roślina, tym większa powinna być doniczka, w której żyje. Ale ponieważ każda roślina wymaga kilkakrotnego przesadzenia, można zacząć od mniejszych naczyń. Zbyt mała doniczka może uszkodzić wzrost, a jeśli doniczka jest zbyt duża, korzenie nie znajdą wystarczającego podparcia. Z reguły jej średnica powinna być o 10-15 cm większa niż bryła korzeniowa. Eksperci uważają, że najbardziej uniwersalne są donice ceramiczne. Potwierdzają to klienci sklepu Strefa Doniczek. Kształt nie ma znaczenia, ale warto trzymać się jednego, żeby nie przeciążać stylistycznie mieszkania. Podstawka powinna mieć pięć do dziesięciu centymetrów więcej niż doniczka.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas