Artykuł sponsorowany Jak przygotować ogród do wiosny?

Jak przygotować ogród do wiosny?

Przygotowanie ogrodu do wiosny wiąże się z pracami porządkowymi i przygotowującymi ziemię na posadzenie nowych roślin. Wiele osób nawozi glebę i opryskuje drzewka oraz pielęgnuje trawnik. Właściwe przygotowanie ogrodu do wiosny to gwarancja, że nasze rośliny będą pięknie kwitnąć i owocować a trawnik będzie gęsty i mocny. Tak naprawdę wiosna to najbardziej pracochłonny czas dla każdego ogrodnika.

Sprzątanie ogrodu po zimie

Pierwszą czynnością, którą warto wykonać w swoim ogródku po okresie zimowym, jest dokładne wysprzątanie całego terenu. Należy wygrabić trawnik z resztek zaschniętych liści oraz usunąć gałązki drzew. Prace można rozpocząć, jak tylko w ogrodzie zniknie śnieg, czyli na przełomie marca i kwietnia. Grabienie pomaga napowietrzyć darń, co przekłada się na lepszy wzrost trawy. Można także sięgnąć po aerator, który za pomocą obracających się wokół wałka bolców nakłuwa glebę. Na trawnik wiosną warto nawieść nawóz.

Przycinanie drzewek i krzewów

Gdy temperatura przez dłuższy czas nie będzie spadać poniżej 0 stopni Celsjusza, to można odsłonić zabezpieczone jesienią rośliny, przyciąć żywopłoty oraz drzewka i krzewy, a także usunąć obumarłe gałęzie. W ten sposób pobudzimy pędy do szybszego wzrostu. Usługi całorocznej pielęgnacji ogrodów oferuje firma ogrodnicza Ogrody Międzychód. Specjaliści przycinają drzewa owocowe już w lutym, jak tylko skończą się mrozy, a krzewy owocowe dopiero gdy temperatura ustabilizuje się na poziomie co najmniej 5 stopni powyżej zera. Warto także przyciąć o kilka centymetrów byliny i kwiaty rabatowe, ale dopiero gdy temperatura zacznie przekraczać 10 stopni Celsjusza.

Wiosenne sadzenie roślin

Kiedy gleba już dobrze rozmarznie, można przystąpić do sadzenia nowych roślin w ogrodzie. Najpierw jednak warto przygotować odpowiednie miejsce i usunąć chwasty. Przed posadzeniem roślin glebę należy użyźnić nawozem i dokładnie przekopać. Wiosną można sadzić niektóre warzywa oraz drzewka ozdobne i owocowe. Z sadzeniem bylin warto się wstrzymać, aż zrobi się nieco cieplej.

Wspomniany wcześniej Ogrodnik z Międzychodu wiosną zajmuje się także nawożeniem gleby, przygotowywaniem rozsady roślin jednorocznych, wysiewaniem nasion roślin sezonowych oraz uzupełnianiem ubytków kory.

Oprysk i bielenie

Przeprowadzenie oprysków ma na celu ochronę roślin przed szkodnikami i chorobami. Cały proces musi być wykonany zgodnie z zaleceniami producenta preparatu do oprysków w odpowiednich warunkach pogodowych. Bielenie drzew z kolei zapobiega pojawianiu się grzybów i opóźnia proces wegetacji.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas