Artykuł sponsorowany Nowa ustawa o wykupie mieszkań z TBS

Nowa ustawa o wykupie mieszkań z TBS

Mieszkania z TBS, czyli z zasobu Towarzystwa Budownictwa Społecznego cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Wiąże się to z faktem, że coraz mniej osób jest w stanie kupić własne mieszkanie. Jeszcze do tej pory partycypując w gruncie, nie można kupić takiego mieszkania na własność. Czy nowa ustawa coś w tej kwestii zmieni?

Czym jest mieszkanie TBS?

Rosnące ceny nieruchomości, niepewna sytuacja gospodarcza i ogromna inflacja sprawiają, że coraz mniej osób ma  możliwość zakupu mieszkania na własność. Alternatywą, cieszącą się w ostatnim czasie coraz większym zainteresowaniem, są mieszkania z zasobów TBS, czyli Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Są to spółki lub spółdzielnie, które realizują inwestycje mieszkaniowe ze środków pochodzących z Krajowego Funduszu Mieszkaniowego. W praktyce decydując się na korzystanie z mieszkania z TBS, dokonujemy długoterminowego najmu mieszkania od gminnej spółki.

Jest to rozwiązanie kierowane z jednej strony do osób, które ze względu na zbyt wysoki dochód nie mogą otrzymać mieszkania komunalnego. Z drugiej strony to świetne rozwiązanie dla tych, którzy nie są w stanie kupić własnego mieszkania (z powodu braku środków i zdolności kredytowej) oraz tych, dla których wynajem mieszkania jest zbyt wysokim kosztem. Wynajem nieruchomości od TBS oznacza, że można w takim lokalu wyłącznie mieszkać, a najemca nie ma do lokalu prawnego tytułu. Nie można takiego lokalu podnająć czy dzierżawić.

Podpisując umowę o najem, lokatorzy wpłacają opłatę partycypacyjną i kaucję zabezpieczającą. Jest to niejako "wkład własny" do mieszkania, jednak w momencie rezygnacji z niego otrzymujemy z powrotem te środki w całości. Aby być najemcą TBS, trzeba mieć stałe miejsce zamieszkania na terenie konkretnej gminy, nie posiadać nieruchomości i mieścić się w progach dochodowych – limity zależą od województwa.

Wykupienie mieszkania TBS – czy jest możliwe?

W grudniu 2021 weszła w życie nowelizacja ustawy, umożliwiająca społecznym inicjatywom mieszkaniowym wynajem nieruchomości TBS z docelowym nabyciem praw do jej wykupu. Jednocześnie Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad stworzeniem nowej ustawy o mieszkaniach TBS, w której kwestia wykupu mieszkania na własność jest jednym z najważniejszych elementów. Zamysł jest taki, aby mieszkania TBS na własność mogły być wykupowane przez osoby, które wpłaciły partycypację oraz spłaciły w czynszu kredyt, który został zaciągnięty przez inicjatywę mieszkaniową na jego budowę. Jak wynika z tego, może to trwać latami. W ministerstwie pojawił się głos, że wykupienie lokalu będzie możliwe nie wcześniej, niż przed upływem 10 lat od zasiedlenia danego lokalu. W planach ministerstwa jest także wprowadzenie dodatkowej opłaty za wykup mieszkania. Warto jednak podkreślić, że to po stronie towarzystw TBS, takich jak chociażby TBS Katowice będzie leżała decyzja o sprzedaży poszczególnych mieszkań.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas