Materiał Partnera Kupujemy mieszkanie - na co zwrócić uwagę?

Kupujemy mieszkanie - na co zwrócić uwagę?

Zakup mieszkania to jedna z najpoważniejszych decyzji w życiu. Dla większości osób to pierwsze mieszkanie będzie tym docelowym, w którym spędzą długie lata. Wybór lokum powinien być więc dobrze przemyślany z uwzględnieniem naszych zmieniających się potrzeb. Od czego zacząć poszukiwanie tego idealnego, wymarzonego mieszkania? Podpowiadamy, na co powinniście zwrócić uwagę.

Nowe czy z rynku wtórnego?

To jedno z pierwszych pytań, jakie pada w kontekście zakupu mieszkania. Chociaż wiele osób od razu opowiada się za nowym budownictwem, wybór wcale nie jest taki oczywisty. Mieszkania z rynku wtórnego mają wiele zalet, które mogą okazać się decydujące. Jeśli mamy małe dzieci i wolimy przeprowadzić się do nowego miejsca bez konieczności czekania na jego wykończenie, zdecydowanie najlepszym wyjściem będzie wybór mieszkania już urządzonego. Tym bardziej, że jak dobrze wiemy, remonty potrafią się przeciągnąć na wiele tygodni.

Istotną zaletą mieszkań z drugiej ręki jest lokalizacja. Najczęściej są one usytuowane w centrum miasta czy dzielnicy, są dobrze skomunikowane z większością miasta. Mają bogatą infrastrukturę w okolicy, która zapewnia nam komfort codziennego życia -codzienne zakupy, wizyta u lekarza nie wiążą się w takim przypadku z daleka wyprawą, wszystko mamy w zasięgu ręki. 

Dla osób, które chcą w pełni decydować o wystroju mieszkania najlepszy będzie zakup lokalu w stanie deweloperskim. Mamy wtedy pełną kontrolę nad tym, jakiej jakości materiały zostaną użyte do wykończenia, a więc minimalizujemy tym samym ryzyko ewentualnych awarii. Trzeba również przyznać, że nowe budownictwo wyróżnia się znacznie bardziej efektowną estetyką w porównaniu do mieszkań z rynku wtórnego. Deweloperzy dbają o odpowiednią aranżację przestrzeni wspólnych na osiedlu. Priorytetem nowych osiedli jest też bezpieczeństwo - są ogrodzone, często zatrudniona jest ochrona, a systemem monitoringu jest dobrze rozwinięty.

Lokalizacja

Kolejną istotna kwestią, która wpływa na nasz wybór jest lokalizacja. Powinna być ona dopasowana do naszych indywidualnych potrzeb, choć powinniśmy uwzględnić też to, że będą się one zmieniały na przestrzeni lat. Zastanówmy się, jak wygląda nasz codzienny dzień, co byłoby dla nas istotnym ułatwieniem. Jeśli nie wyobrażamy sobie dnia bez aktywności fizycznej, może warto zdecydować się na mieszkanie w okolicy parku, gdzie będziemy mogli pobiegać wśród zieleni? Jeśli planujemy w przyszłości dzieci, przemyślmy co będzie dla nas najistotniejsze - może plac zabaw w pobliżu, park, szkoła, przedszkole?

Doradcy z Dom-Styl Biuro Nieruchomości na Pomorzu Drawskim radzą, aby oprócz infrastruktury sprawdzić, czy okolica, w której zamierzamy kupić mieszkanie jest bezpieczna i przyjazna. Możemy zrobić tzw. wywiad środowiskowy - pospacerować w okolicy, zaznajomić się z przyszłymi sąsiadami, zapytać ich o opinię.

Metraż i ilość pokoi

Wybór metrażu powinniśmy rozważać zawsze w kontekście ilości pokoi. Większe mieszkanie nie zawsze ma wydzieloną taka ilość pomieszczeń, jakiej moglibyśmy się spodziewać. Często możemy spotkać mieszkania 80m2 z dwoma pokojami. Powinniśmy mieć to na uwadze i w pierwszej kolejności ustalić, ile pokoi będziemy potrzebować, aby zaspokoić potrzeby wszystkich domowników. W drugiej kolejności popatrzmy na metraż. Jeśli będzie on niewielki, a pokoi więcej, możemy spodziewać się, że będą one niewielkich rozmiarów.

Koszty utrzymania

Wybierając mieszkanie, nie zapomnijmy też dowiedzieć się o koszty jego utrzymania - wysokość czynszu, opłaty remontowe. W bardzo starym budownictwie, zwłaszcza w przypadku niewielkich bloków składki na fundusz remontowy bywają bardzo wysokie. Natomiast na nowych osiedlach czasami dochodzą dodatkowe, nieprzewidziane opłaty, np. za ochronę, recepcję, dodatkowy monitoring. Pamiętajmy, że za każde mieszkanie będziemy też płacić podatek od nieruchomości. O ile w przypadku lokalu mieszkalnego jest on stosunkowo niewielki i zależy od metrażu, tak stawka za garaż jest już kilkukrotnie wyższa.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas