Materiał Partnera Na co zwrócić uwagę wynajmując firmę zarządzającą  nieruchomościami do zarządu wspólnotą mieszkaniową?

Na co zwrócić uwagę wynajmując firmę zarządzającą nieruchomościami do zarządu wspólnotą mieszkaniową?

Wspólnota mieszkaniowa musi zadbać o wiele spraw i obowiązków związanych z zarządzaniem. Może ona powierzyć je administratorowi ze spółdzielni lub wyspecjalizowanej firmie, która oferuje kompleksowe usługi. To drugie rozwiązanie niesie ze sobą wiele dodatkowych zalet wynikających z szerszej oferty. Na co więc należy zwrócić uwagę wynajmując zarządcę nieruchomości?

Zakres usług

Przede wszystkim należy rozważyć, czy zależy nam na wykonaniu podstawowych obowiązków czy większym ich zakresie. W tym drugim przypadku firma zarządzająca nieruchomościami (polecamy firmę Wiko sp. j.) jest najlepszym rozwiązaniem, bowiem jej zwyczajowe kompetencje przekraczają zajmowanie się jedynie sprzątaniem i kontrolą. Warto więc przejrzeć dokładnie ofertę danej firmy.

Kompetencje

Wybierając firmę zarządzającą nieruchomościami, musimy przede wszystkim sprawdzić kompetencje danej firmy, bowiem na rynku jest wiele osób podających się za zarządców oferujących kompleksowe usługi, a tak naprawdę w praktyce nie posiadają oni wystarczającej wiedzy oraz potrzebnych licencji. Powinniśmy wiec sprawdzić, czy posiadają pracownicy danej firmy posiadają ową licencję oraz odpowiednie kwalifikacje w zakresie:

  • obsługi administracyjnej
  • managementu
  • Obsługi księgowo – bankowej.

W tym celu możemy umówić się na spotkanie - rekonesans oraz sprawdzić ofertę, a także kwalifikacje firmy na ich oficjalnej stronie internetowej, jak również opinie klientów w Internecie na temat oferowanych usług. Jest to praktyczne źródło informacji oraz dobry sposób na weryfikację. Nie warto bowiem ,,kupować kota w worku". Dobry zarządca musi posiadać interdyscyplinarną wiedzę, bowiem ma na głowie wiele obowiązków w obrębie wyżej wymienionych zakresów takich jak sprawy prawne (zarządca odpowiada za wszelkie akty prawne związane z zarządzaniem nieruchomościami oraz organizowaniem zebrań), księgowość (prowadzi on między innymi ksiąg rachunkowych oraz dokumentacji księgowo- rozliczeniowej Wspólnoty), mediacji, spraw związanych ze sprawami finansowymi (jak np. prowadzenie rachunku bankowego Wspólnoty czy sporządzanie rocznych planów gospodarczych).

Indywidualne cechy zarządcy

Zarządca jak sama nazwa wskazuje kieruje i zarządza nie tylko sprawami wspólnoty, ale ma również bezpośredni codzienny kontakt z ludźmi. Z tego tytułu musimy sprawdzić na owej pierwszej rozmowie, czy posiada on wystarczające umiejętności interpersonalne oraz czy potrafi się perfekcyjnie komunikować. To bardzo ważne, ponieważ odpowiedni i dokładny przekaz informacji jest kluczowy dla uniknięcie wszelkich niedomówień, nieporozumień czy niedociągnięć w wykonywaniu powierzonych obowiązków. Osoba taka powinna być oczywiście również sumienna i rzetelna oraz odpowiedzialna za siebie i swoich podwykonawców. Kreatywność okaże się być również cenna cechą, bowiem do niektórych obowiązków zarządcy należy przedstawianie nowych rozwiązań oraz pomysłów na innowacyjne przedsięwzięcia.

Opracowanie:

Podziel się