Artykuł sponsorowany Na co zwracać uwagę zawierając umowę deweloperską?

Na co zwracać uwagę zawierając umowę deweloperską?

Nie da się ukryć, że inwestycja polegająca na zakupie mieszkania to nie tylko radość związana z realizacją marzenia o własnej nieruchomości, ale to też niekiedy stres wynikający z formalności, których trzeba dopilnować podczas transakcji. Aby uniknąć niepotrzebnych nerwów, warto wiedzieć, na co dokładnie zwrócić uwagę przy zawieraniu umowy z deweloperem.

Najpierw rezerwacja

W praktyce umowa deweloperska nie zawsze jest pierwszym dokumentem, który podpiszemy przy realizacji transakcji zakupu nieruchomości. Aby bowiem "zaklepać" wybrane mieszkanie np. do momentu uzyskania kredytu, często sporządza się tzw. umowę rezerwacyjną lub przedwstępną. Podpisanie takiego dokumentu gwarantuje, że nikt inny nie kupi mieszkania wybranego przez inwestora. Warunkiem rezerwacji zazwyczaj jest dokonanie wpłaty zaliczki w określonej przez dewelopera kwocie.

Podpisujemy umowę deweloperską

Umowa deweloperska to dokument zawierający wszelkie postanowienia dotyczące transakcji zakupu nieruchomości. Punktem istotnym dla każdego inwestora jest sposób opłacenia zakupu nieruchomości, co najczęściej odbywa się w tzw. transzach. Umowa musi zawierać harmonogram wpłat, którego powinniśmy bezwzględnie przestrzegać. Należy sprawdzić, czy cena i metraż mieszkania są zgodne z informacjami zawartymi w umowie. Trzeba tu pamiętać o możliwości odstąpienia od umowy w przypadku wyraźnego naruszenia jej zapisów, ale także o szczególnych sytuacjach związanych np. z dopuszczalną zmianą ceny nieruchomości, która może wynikać chociażby z klauzuli waloryzacyjnej. Warto przy tym sprawdzić umowę pod kątem wystąpienia ewentualnych klauzul niedozwolonych, czyli zapisów, które działałyby na szkodę kupującego np. poprzez możliwość zastosowania przez dewelopera gorszych jakościowo materiałów czy ustanowienie nieadekwatnych kar umownych.

Dokładne przeanalizowanie umowy, w czym może pomóc prawnik, pomoże ustrzec się przed niemiłymi niespodziankami podczas dokonywania transakcji. - Dodaje przedstawiciel wielkopolskiej firmy Marcopolo Development. - Koniecznie należy również zawrzeć umowę u notariusza, w przeciwnym wypadku dokument nie będzie miał bowiem mocy prawnej.

Komu zaufać?

Chociaż podpisanie umowy deweloperskiej to jeden z ostatnich kroków, jakie musimy podjąć w procesie realizacji zakupu nieruchomości, to warto o tej kwestii pomyśleć jeszcze przed wyborem mieszkania. Oczywiste jest bowiem, że poszukując idealnego lokum, bierzemy pod uwagę czynniki, takie jak budżet, lokalizacja czy metraż i układ danej nieruchomości. Bez względu jednak na to, czy wybieramy domy, szeregowce czy mieszkania pod Poznaniem, czy w centrum miasta, istotne kryterium wyboru powinna stanowić renoma dewelopera. Jeszcze pod podpisaniem umowy warto zatem zapoznać się z dotychczasowymi realizacjami danej firmy, prospektem informacyjnym, a także metodami działania, np. sposobami finansowania zakupu i warunkami rezerwacji. Dzięki temu kupimy wymarzone mieszkanie na dobrych warunkach i zabezpieczymy swoje interesy.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas