Materiał Partnera Kto opłaca wynagrodzenie pośrednika nieruchomości?

Kto opłaca wynagrodzenie pośrednika nieruchomości?

Osoby, które planują kupno domu, mieszkania, biura czy też innej nieruchomości, często zastanawiają się, czy pomoc oferowana przez pośredników nieruchomości jest konieczna. Niektórzy nie chcą pomocy fachowców z tej branży i samodzielnie próbują znaleźć i kupić odpowiednią nieruchomość, aczkolwiek spora grupa klientów korzysta z pomocy pośredników. Oczywiście pośrednicy nieruchomości pobierają wynagrodzenie. Zatem kto musi zapłacić pośrednikowi?

Wynagrodzenie od sprzedającego i kupującego

W funkcjonującej w naszym kraju branży nieruchomości wyróżnia się kilka sposobów naliczania wynagrodzenia. To może być zapłacone przez sprzedającego, kupującego, a także od obu stron dokonujących transakcji. Wysokość wynagrodzenia, jakie pobiera pośrednik obrotu nieruchomościami, zwykle pobierane jest w formie procentu od wartości dokonanej transakcji. Nieco rzadziej tę wysokość określa się dokładną kwotą lub połączeniem stałej kwoty i ustalonego procentu od transakcji.

Pośrednicy nieruchomości, jak np. Mariola Jaćmierska - Biuro Handlowo - Usługowe z Bydgoszczy, najczęściej pobierają procentowe wynagrodzenie od wartości dokonanej transakcji kupna/sprzedaży, które pobierane jest obydwu stron. W takim przypadku pośrednik w zakupie nieruchomości zawiera umowę z właścicielem nieruchomości, który ją sprzedaje, a także z kupującym. Z tego wynika, że pośrednik powinien reprezentować interesy jednej i drugiej strony, ponieważ takie zobowiązania wynikają z umów. W praktyce takie rozwiązanie wydaje się najmniej uczciwe, ponieważ zachodzi konflikt interesów. Doprowadza do niego trudność wynegocjonowania najlepszych warunków transakcji zadowalających obie strony, ponieważ ich interesy znacznie różnią się od siebie. Jednak doświadczeni pośrednicy wiedzą, jak pomóc zarówno sprzedającemu, jak i kupującemu.

Czy osoba kupująca nieruchomość płaci wynagrodzenie pośrednikowi?

W ostatnich latach można usłyszeć, że coraz popularniejszym wariantem związanym z płaceniem wynagrodzenia jest to, że w pełni opłaca je sprzedawca nieruchomości. Oczywiście taka oferta nie zawsze jest najkorzystniejsza pod względem finansowym dla osoby zainteresowanej kupnem nieruchomości. Wielu może zapytać dlaczego, przecież nie muszę płacić wynagrodzenia pośrednikowi nieruchomości. To prawda, jednakże w takich przypadkach do rzeczywistej ceny nieruchomości doliczana jest także pewna wartość wynagrodzenia, którą w całości musi pokryć sprzedawca.

Reprezentowanie kupującego przez pośrednika nieruchomości

Najrzadziej spotykaną sytuacją jest ta, w której pośrednik nieruchomości reprezentuje jedynie interesy osoby kupującej i tylko od niego pobiera wynagrodzenie od transakcji. Oczywiście dla kupującego takie rozwiązanie wydaje się najkorzystniejsze. Jednakże pomoc pośrednika umożliwi zebranie wszelkich informacji o nieruchomości, dzięki czemu łatwiej będzie określić jej wartość. Poza tym w ten sposób kupujący uniknie kupna nieruchomości zadłużonej lub też takiej, w której mieszkają lokatorzy. To właśnie do pośrednika należy kwestia sprawdzenia nieruchomości pod tym kątem.

Opracowanie:

Mariola Jaćmierska Forum handlowo usługowe

Bydgoszcz , Grudziądzka 10

Podziel się