Materiał Partnera Dopełnij formalności przy wynajmie mieszkania z biurem nieruchomości Gama Capital Group

Dopełnij formalności przy wynajmie mieszkania z biurem nieruchomości Gama Capital Group

Wynajem lokalu mieszkalnego osobom trzecim to dobre rozwiązanie, jeśli chodzi o powiększenie prywatnego budżetu. Nie każdy jednak ma odpowiednią wiedzę, jak zrobić to poprawnie. Aby taka inwestycja była opłacalna, należy zadbać o niezbędne formalności w celu zabezpieczenia transakcji. W tym najlepiej pomoże nam między innymi biuro nieruchomości Gama Capital Group z Poznania.

Bezpieczny wynajem z ekspertami

Obrót nieruchomościami, bez względu na to, czy chodzi o ich sprzedaż, czy też wynajem, zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Można jednak je zminimalizować, dysponując odpowiednią wiedzą lub zgłaszając się po pomoc do ekspertów. Tych znajdziemy w poznańskim biurze nieruchomości Gama Capital Group, które świadczy kompleksowe usługi w tym zakresie. Agenci od lat działają w branży i tym samym mają duże doświadczenie, by móc swoim klientom doradzić jak najlepsze rozwiązania w kwestii nieruchomości. Przede wszystkim biegłość w przepisach prawa pozwala dopełnić wszelkich niezbędnych formalność szybko oraz bez większych przeszkód. A tych przy wynajmowaniu mieszkania nie brakuje. Co zatem warto wiedzieć i jak przygotować się do takiej transakcji?

Weryfikacja najemcy

Wiele osób decydujących się na udostępnienie swojej nieruchomości zapomina o tej kwestii. To spory błąd, ponieważ takie działanie minimalizuje ryzyko oszustwa. Jako wynajmujący mamy prawo poprosić potencjalnych lokatorów o udostępnienie dokumentu poświadczającego wysokość zarobków. Ponadto warto również przeprowadzić weryfikację w Krajowym Rejestrze Długów. Pozwoli to określić, czy najemca będzie w stanie uiszczać wszystkie wymagane opłaty – nie tylko za sam najem, ale również czynsz i rachunki za media. Pewnym zabezpieczeniem może okazać się także umowa najmu okazjonalnego, której istotę przybliża pośrednik z biura nieruchomości Gama Capital Group:

Tego rodzaju umowa jest podpisywana u notariusza w formie aktu notarialnego. Wyróżnia ją fakt, że właściciel nieruchomości ma prawo eksmitować lokatorów, jeśli ci nie wywiązują się z zapisów zawartych w podpisanej umowie. Co ważne, taki krok nie wymaga w tym przypadku przeprowadzania postępowania sądowego.

Bez względu na to, czy zdecydujemy się na formę wynajmu okazjonalnego, udostępnienie nieruchomości osobom postronnym nie może odbyć się bez podpisania umowy. To w niej bowiem zawarte zostaną między innymi prawa oraz obowiązki obydwu stron, ale również wysokość wszystkich opłat, czas i warunki najmu wraz z zasadami wypowiedzenia.

Dodatkowe zabezpieczenie transakcji

Jedną z jej najpopularniejszych form dla wynajmującego stanowi tak zwana kaucja. Chroni ona przed poniesionymi startami materialnymi. To opłata pobierana od lokatorów najczęściej w wysokości równej wartości jednomiesięcznego czynszu. Podlega ona zwrotowi w ciągu 30 dni od momentu zakończenia umowy, jeśli w mieszkaniu nie zostały wyrządzone żadne szkody, wymagające remontu lub kosztownych napraw. Uzupełnieniem kaucji może być z kolei protokół zdawczo-odbiorczy. Określa się w nim dokładny stan techniczny lokalu – spisuje całe wyposażenie wraz z ewentualnymi usterkami. Pomaga to zweryfikować, czy nieruchomość po okresie wynajmu zostaje oddana w takim samym stanie, jak w momencie przekazania kluczy najemcy.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas