Artykuł sponsorowany Kiedy wynajem mieszkania opłaca się bardziej  niż zakup?

Kiedy wynajem mieszkania opłaca się bardziej niż zakup?

Zakup lub wynajem mieszkania to poważna decyzja, która musi być bardzo dobrze przemyślana. Aby rozstrzygnąć, która z dwóch opcji będzie bardziej korzystna, należy rozważyć szereg czynników. Często uważa się, że zakup mieszkania jest rozwiązaniem bardziej opłacalnym niż wynajem. W niektórych sytuacjach jednak może być dokładnie na odwrót. W jakich przypadkach warto rozważyć wynajem? Odpowiedź znajdziesz w kolejnych akapitach.


Na decyzję o tym, czy wynająć, czy też kupić mieszkanie, może mieć wpływ wiele czynników. Wiele zależy od możliwości finansowych danej osoby i umiejętności zarządzania własnym budżetem. Kolejnym czynnikiem jest sytuacja rodzinna i zawodowa danej osoby, indywidualne potrzeby oraz plany na przyszłość. Trzeba wziąć pod uwagę także aktualną sytuację na rynku finansowym oraz ceny kredytów.


Kredyt


Zakup mieszkania na ogół wiąże się z koniecznością zaciągnięcia kredytu w banku i jego spłacania przez wiele lat. Może to być rozwiązanie ryzykowne, szczególnie w sytuacji gdy wykorzystasz maksymalną zdolność kredytową, ale nie będziesz dysponować odpowiednią poduszką finansową. Nierozważne decyzje przy zaciąganiu kredytu i nieumiejętność przewidywania konsekwencji mogą doprowadzić do bardzo poważnych problemów.


Mobilność i swoboda zmiany lokum


Wynajem mieszkań cieszy się dużą popularnością zwłaszcza wśród osób młodych, które są singlami lub żyją w związku, ale nie planują w najbliższym czasie zakładania rodziny

Pracownik firmy Synergia Nieruchomości, oferującej mieszkania i biura do wynajęcia, dodaje: Korzyścią z wynajmowania mieszkania lub kawalerki jest większa mobilność. Takie rozwiązanie z pewnością sprawdzi się etapie poszukiwania pracy i przy częstych zmianach zatrudnienia, które mogą wiązać się z koniecznością przeprowadzki do innego miasta.

Ponadto, jeśli uznasz, że Twoje sąsiedztwo jest dla Ciebie uciążliwe, będziesz mógł zacząć rozglądać się za innym lokum i w krótkim czasie rozwiązać umowę najmu. W przypadku wynajmu łatwiej będzie też podjąć decyzję o wyjeździe z kraju na kilka miesięcy, czy te z udać się w wymarzoną, egzotyczną podróż. Nie ponosi się wówczas żadnych kosztów wynikających z posiadania mieszkania w kraju.


Możliwość poznania różnych lokalizacji


Częsta zmiana lokum może także sprzyjać lepszemu poznaniu dzielnic miast, zbadaniu kwestii dostępności terenów spacerowych i rekreacyjnych oraz sklepów, natężenia hałasu i poziomu bezpieczeństwa. Stwarza to także okazję do przyjrzenia się rynkowi nieruchomości i możliwościom w zakresie wynajmu mieszkań, co może ułatwić bardziej precyzyjne określenie własnych potrzeb w kontekście przyszłej decyzji o zakupie własnego lokum. Z uwagi na to, że właściciela mieszkania nie interesuje Twoja zdolność kredytowa, a jedynie to, czy jesteś w stanie płacić czynsz, można wynająć mieszkanie w bardziej prestiżowej lokalizacji - ciekawej dzielnicy wyróżniającej się większym komfortem życia mieszkańców i bogatą paletą atrakcji, co jest szczególnie ważne dla ludzi młodych.


Powierzenie ważnych spraw właścicielowi


Wynajęcie mieszkania to dobre rozwiązanie także dla osób, które możliwość niezajmowania się sprawami z nim związanymi cenią sobie bardziej niż swobodę i niezależność, wynikającą z posiadania lokum na własność. W wynajętym mieszkaniu nie można wprawdzie wprowadzać radykalnych zmian wedle własnego uznania, bez konsultacji z jego właścicielem, ale z drugiej strony nie trzeba martwić się o remonty i bieżące naprawy.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas