Artykuł sponsorowany Ile kosztuje wynajęcie lokalu biurowego dla firmy?

Ile kosztuje wynajęcie lokalu biurowego dla firmy?

Lokale biurowe są niezbędne w przypadku firm, które zajmują się różną działalnością – od dużych przedsiębiorstw produkcyjnych, przez agencje marketingowe, kancelarie prawnicze czy nawet filie konkretnych marek w danym mieście. Bez względu na charakter danej firmy, konieczne okazuje się wynajęcie przestrzeni o określonym metrażu. Ile to kosztuje i od czego zależy dokładna cena takiego biura?

Od czego zależy cena wynajmu biura? 

Cena wynajmu biura może różnić się w zależności od wielu czynników. Czasem dokładny koszt waha się nawet w granicach kilkuset złotych za metr kwadratowy. Zwykle więc ceny są ustalane indywidualnie, a na ich ostateczną wartość wpływają takie czynniki, jak:

  • powierzchnia,

  • lokalizacja,

  • dodatkowe udogodnienia,

  • obecność wyposażenia,

  • obecność parkingu,

  • wysokość czynszu,

  • odległość od sklepów,

  • możliwość dojazdu komunikacją miejską,

  • nowoczesność budynku,

  • okres najmu.

Powierzchnia biura dostosowana do konkretnej liczby pracowników jest warunkowana przez przepisy BHP. Z tego powodu małe firmy zwykle wybierają niewielkie lokale, a duże przedsiębiorstwa muszą postawić na znacznie większe nieruchomości.

Ile trzeba przeznaczyć na wynajem lokalu biurowego? 

Ceny wynajmu powierzchni biurowej mogą znacznie się różnić. W przypadku mniejszych miast wynoszą one nawet od 30 zł za metr kwadratowy miesięcznie, jednak w takich ośrodkach, jak np. Poznań, trzeba liczyć się z nawet cztery razy większymi kwotami. Najwyższej jakości lokale niekiedy kosztują nawet 150zł/m2. Do tej kwoty trzeba doliczyć także pozostałe opłaty związane z wykorzystaniem mediów czy udostępnieniem dodatkowych udogodnień.

- Niezwykle istotny jest prestiż danej lokalizacji i jakość infrastruktury. Za biuro w eleganckiej, funkcjonalnej okolicy trzeba zapłacić więcej. Jest to jednak inwestycja, która może się zwrócić. Klienci patrzą zupełnie inaczej na przedsiębiorstwa zajmujące nowoczesne budynki w dużych miastach niż te mieszczące się w starym budownictwie z dala od metropolii – mówi specjalista z firmy Business Park Grunwald oferującej lokale biurowe na wynajem w Poznaniu.

Oznacza to, że za bardzo duży lokal o powierzchni kilkuset metrów kwadratowych trzeba zapłacić dużo więcej niż za niewielkie biuro dla kilku osób. Na cenę wpływają także dodatkowe udogodnienia, takie jak dostępność sali konferencyjnej, kuchni, internet w cenie, obsługa recepcyjna, serwis sprzątający czy zapewniony parking dla wszystkich pracowników firmy.

Czasami zdarza się, że w wynajętym biurze można zarejestrować firmę lub umieścić swoje logo w holu budynku. W wybranych obiektach pojawiają się także dodatkowe opcje. Zwykle ostateczny koszt wynajmu biura wynosi od około 1500 zł do nawet kilkudziesięciu tysięcy miesięcznie w przypadku bardzo dużych lokali. Niektóre przedsiębiorstwa potrzebują bowiem tak ogromnych przestrzeni, jak biura o powierzchni 500 m2.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas