Materiał Partnera Jak wygląda zakup mieszkania na rynku pierwotnym?

Jak wygląda zakup mieszkania na rynku pierwotnym?

Sprzedawane bezpośrednio przez deweloperów mieszkania to rozsądna propozycja dla osób poszukujących lokalu wykonanego w wysokim standardzie. Zanim jednak zdecydujemy się na taką inwestycję, dobrze jest przeanalizować dokładnie cały proces nabycia mieszkania z rynku pierwotnego. W jaki sposób transakcję przeprowadza się z deweloperem i czy na pewno jest to bezpieczne rozwiązanie?

Formalności przy kupnie mieszkania od dewelopera

Najważniejszym dokumentem przy zakupie mieszkania z rynku pierwotnego jest umowa deweloperska. Po odpowiednim jej skonstruowaniu i zaakceptowaniu przez obie strony transakcji podpisuje się ją w kancelarii notarialnej. Jeżeli kupujący nie jest w stanie określić, czy warunki umowy są dla niego jasne i korzystne, może dokument przedstawić np. radcy prawnemu. Sprawdzony deweloper przygotowuje jednak wszelką dokumentację w taki sposób, by zabezpieczyć interesy obu stron i działać zgodnie z obowiązującym prawem.

Najczęstszą formą zapłaty za mieszkanie od dewelopera są raty. Regularne uiszczanie określonej kwoty miesięcznej za lokal daje możliwość uzyskania pełnej własności nieruchomości w momencie zakończenia spłaty. Takie rozwiązanie jest wygodne dla kupującego, który przed jego realizacją powinien jednak podpisać z deweloperem umowę rezerwacyjną. Jak sama nazwa wskazuje, daje ona możliwość zarezerwowania wybranego lokalu, ale nie tylko. Właściwie skonstruowany dokument tego typu to również swoista furtka bezpieczeństwa dla kupującego, który na podstawie umowy rezerwacyjnej może zrezygnować z zakupu nieruchomości od dewelopera.

Odbiór lokalu gotowego do wykończenia

W umowie deweloperskiej musi znaleźć się zapis, który mówi o konieczności przeprowadzenia odbioru mieszkania przez nabywcę. Na tym etapie osoba kupująca nieruchomość od dewelopera dokonuje kontroli stanu technicznego lokalu. Jeżeli zlokalizowane zostaną usterki wynikające z niewłaściwego wykonania mieszkania przez wykonawcę działającego na zlecenie dewelopera, ten ostatni zobowiązany jest do usunięcia wad bez obciążania nabywcy dodatkowymi kosztami.

Po udanym odbiorze technicznym i uiszczeniu określonej kwoty za nieruchomość następuje przeniesienie własności i przekazanie kluczy do mieszkania nowemu właścicielowi. W taki sposób działa deweloper Expres-Konkurent, który gwarantuje bezpieczeństwo przy realizacji transakcji oraz wysoką jakość wykończenia oferowanych lokali mieszkalnych. Odpowiednio przeprowadzony zakup mieszkania na rynku pierwotnym kończy się odbiorem nieruchomości gotowej do dowolnego wykończenia przez nabywcę.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas