Artykuł sponsorowany Wpływ przedszkola na rozwój dziecka

Wpływ przedszkola na rozwój dziecka

W ciągu pierwszych lat życia dziecko bardzo intensywnie się rozwija: fizycznie, intelektualnie i społecznie. Każdy etap edukacji dziecka jest istotny dla jego rozwoju. Nie inaczej jest z edukacją przedszkolną. Niestety nie wszyscy rodzice decydują się na posłanie swojej pociechy do przedszkola. Przyjrzyjmy się, jakimi zaletami charakteryzuje się ta instytucja i w jaki sposób wpływa ona na rozwój dziecka?

Rozwój umysłowy

W każdym przedszkolu przeprowadzane są zajęcia, które kształcą dzieci na różnych poziomach. Najlepsze efekty przynosi nauka poprzez zabawę, stąd przedszkole słynie głównie z rozmaitych zabaw. Jednak podczas zabawy dzieci skutecznie uczą się poprawnie mówić, poznają nowe słowa i uczą się komunikacji z innymi. Kształtowane są też ich zdolności matematyczne, są motywowane do nauki czytania i pisania oraz przyswajania wiedzy z rozmaitych dziedzin. Jednak nie tylko zabawa przyczynia się do rozwoju umysłowego. Proaktywni opiekunowie, jakich znajdziemy chociażby w przedszkolu prywatnym Madzik Place, organizują interesujące zajęcia dla dzieci, wycieczki czy spacery. Również wykonywanie codziennych, z pozoru rutynowych dla dorosłych czynności, pozytywnie wpływa na rozwój umysłowy dziecka.

Rozwój fizyczny i zdrowie

Program wychowania fizycznego, podobnie jak w dalszych etapach edukacji, ma za zadanie wykształcić czynne postawy i rozwijać sprawność ruchową dziecka. W przedszkolu dzieci uczestniczą w ćwiczeniach gimnastycznych i zabawach ruchowych, które kształtują prawidłową postawę, rozwijają tężyznę fizyczną i rozwijają ogólną sprawność ruchową. Szczególnie istotne jest kształtowanie prawidłowej postawy wśród dzieci. Już na etapie przedszkolnym można też zdiagnozować jej wady, które warto korygować już od małego. W ramach różnego rodzaju ćwiczeń fizycznych, które mogą odbywać się zarówno w przedszkolu, jak i na zewnątrz, u dzieci rozwijane jest przekonanie o tym, jak bardzo ruch jest ważny. Istotnym aspektem jest samo zdrowie – ponieważ zdrowe dziecko i zdrowy styl życia umożliwiają przeprowadzenie pomyślnego procesu wychowawczego.

Rozwój twórczy i społeczno-moralny

Wszelkie zajęcia i zabawy w przedszkolu wpływają również na rozwój wyobraźni, estetyki, postawy twórczej i wrażliwości na piękno. Zajęcia przedszkolne umożliwiają poznawanie tradycji danego regionu, jak i całej Polski. Rozwojowi temu towarzyszy słuchanie muzyki, oglądanie filmów czy obrazków. Jednocześnie obecność dziecka w przedszkolu rozwija w nim samodzielność, obowiązkowość, życzliwość i wrażliwość emocjonalną. Dzieci uczą się tego, jak ważne są więzi – zarówno w rodzinie, jak i wśród rówieśników. Już w przedszkolu dzieci uczone są zasad panujących w społeczeństwie czy szacunku do pracy. Rozwija się również ich aktywność społeczna i wrażliwość na sprawy środowiskowe.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas