Materiał Partnera Przedszkole publiczne czy niepubliczne - co wybrać?

Przedszkole publiczne czy niepubliczne - co wybrać?

Każdy rodzic oddający dziecko pod opiekę osób trzecich chce dokonać jak najlepszego wyboru. Przedszkole jest miejscem, w którym nasz podopieczny spędza wiele godzin, dlatego trzeba podejść do tematu z rozwagą. Istnieją zasadnicze różnice pomiędzy przedszkolami publicznymi i niepublicznymi. Przyjrzyjmy się im bliżej i spróbujmy określić, który wariant będzie lepszy.

Kwestie finansowe i socjalne

Na mocy prawa polskiego udział w zajęciach edukacyjno-wychowawczych w publicznych placówkach jest bezpłatny. Nie oznacza to jednak, że przedszkole publiczne jest całkowicie darmowe. Większość z nich funkcjonuje od godziny 8:00 do 13:00, a po upłynięciu tego czasu, za każdą godzinę należy uiścić dopłatę w wysokości 1 zł. Ponadto, do kosztów utrzymania dziecka należy doliczyć opłatę za posiłki. Zwykle waha się ona w przedziale 4-9 zł dziennie. Wynika z tego, że miesięczna opłata może wynieść nawet 250-300 zł (jeżeli chcemy odbierać dziecko później). Ceny za miesiąc w przedszkolu niepublicznym wahają się od 300 do 700 zł w zależności od lokalizacji. To jednak nie wszystkie ograniczenia. Zdarza się, że w placówkach publicznych zwyczajnie nie ma miejsc, wówczas przedszkole prywatne staje się koniecznością. Nie zawsze jest to jednak problemem, ponieważ często to one odznaczają się znacznie wyższym standardem.

Jakość opieki wychowawczo-edukacyjnej w przedszkolach

Przed pracownikami placówek państwowych stawiane są zwykle bardziej rygorystyczne wymagania. Odpowiednie stanowiska muszą zajmować osoby z wykształceniem wyższym. Decydując się na przedszkole niepubliczne, warto wobec tego zajrzeć do kwalifikacji kadry. Równie istotne jest jednak to, czy pracownicy są pogodni i jakie jest ich nastawienie do dzieci. Na tę kwestię trzeba zwracać uwagę zawsze, niezależnie od sposobu finansowania placówki. Bardzo ważną sprawą są wszelkiego rodzaju zajęcia dodatkowe. Kluczowe jest to, aby były różnorodne i prowadzone przez właściwą osobę. Wiele w tym zakresie oferuje Pluszak Przedszkole niepubliczne, są to zajęcia od nauki języka angielskiego i zajęć rytmiki, po taekwondo, balet lub piłkę nożną. Co ważne, przedszkola niepubliczne oferują zajęcia dodatkowe w cenie czesnego, natomiast w placówkach publicznych należy liczyć się z dodatkowymi kosztami. Warto wziąć pod uwagę, że dla przedszkoli prywatnych jesteśmy klientami, zatem zależy im na jak najwyższej jakości opieki.

Opracowanie:

Pluszak Przedszkole niepubliczne

Iława , gen. Sikorskiego 1

Podziel się