Artykuł sponsorowany Jakie dzieci są przyjmowane do przedszkoli integracyjnych?

Jakie dzieci są przyjmowane do przedszkoli integracyjnych?

Przedszkola integracyjne można znaleźć w dużych miastach, jak również mniejszych miejscowościach. Dają one możliwość edukacji i wyrównania szans dzieciom z niepełnosprawnościami, dysfunkcjami  czy zaburzeniami rozwojowymi. Czy jednak do takiej placówki mogą uczęszczać również inne maluchy i jakie przedszkole wybrać dla dzieci z określonymi problemami? Tego dowiecie się z naszego artykułu.

Czym charakteryzują się przedszkola integracyjne?

Przedszkole integracyjne to takie, które przyjmuje dzieci z różnymi problemami. Niektóre z tych placówek specjalizują się w opiece i rehabilitacji maluchów z niepełnosprawnościami ruchowymi. Inne wspierają dzieci z zaburzeniami rozwojowymi, niepełnosprawnością intelektualną lub problemami emocjonalnymi. Do przedszkoli integracyjnych mogą również uczęszczać maluchy, u których nie zdiagnozowano żadnych trudności ani niepełnosprawności. Edukacja w takiej placówce pomoże im wykształcić empatię, nauczyć się tolerancji i pomagania innym.

Wielu rodziców martwi się, że poziom edukacyjny w przedszkolu integracyjnym będzie zbyt niski, żeby dobrze przygotować dziecko do nauki w szkole. Nic bardziej mylnego – placówki integracyjne realizują ministerialny program nauczania, podobnie jak inne przedszkola. Zajęcia odbywają się jednak w niewielkich grupach i prowadzone są w sposób dostosowany do potrzeb wszystkich maluchów. Co więcej, wśród placówek integracyjnych znaleźć można przedszkola językowe czy artystyczne, zapewniające dużą różnorodność zajęć dodatkowych. Takie przedszkola oferują także specjalistyczne wsparcie terapeutyczne.

Jakie przedszkole integracyjne wybrać?

Wybór przedszkola zależy od rodzaju problemów, jakie dotykają dziecka. Dla maluchów z niepełnosprawnościami ruchowymi najlepsza będzie placówka, która zapewni im codzienną rehabilitację. U wielu kilkulatków diagnozowane są zaburzenia neurorozwojowe. Najlepszym wyborem dla nich będzie przedszkole dla dzieci ze spektrum autyzmu. Takie placówki zlokalizowane są w wielu miastach. Mieszkańcy Warszawy mogą zapisać swoje dzieci do przedszkola niepublicznego Raz Dwa Trzy – My na Mokotowie. Rodzice i maluchy mogą liczyć tu na specjalistyczne wsparcie wykwalifikowanej kadry. Aby uzyskać bezpłatną pomoc logopedy czy psychologa warto zadbać o uzyskanie orzeczenia o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Daje ono szersze możliwości korzystania ze wsparcia terapeutycznego. Dzieci mogą również zostać objęte indywidualnym programem edukacyjno-terapeutycznym.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas